Lis Sørensen i kulturhuset
Sørensen med band lægger vejen forbi Skanderborg
Lis Sørensen er atter i gang med en tur på de danske landeveje, og i den forbindelse lægger hun vejen forbi Skanderborg.
Østjysk Kulturforsyning kan torsdag den 2. marts præsentere Lis Sørensen i Skanderborg Kulturhus. Det bliver en aften, hvor Lis, med sit stærke band, kommer med både nye sange og hele perlerækken af hits i bagagen. Og mon ikke vi også får lov til at høre nogle af hendes helt nye tekster fra den cd, der udkommer dagen efter koncerten i Skanderborg.
Med sin varme og stærke vokal favner Lis Sørensen et større og større publikum, og en aften i hendes selskab er både en rejse ned af memory lane med de kendte sange og en energisk væren til stede i øjeblikket.
Lis Sørensen står stadig skarpt på den danske scene med sit bagkatalog af hits fra fire årtier, og hun formår fortsat at skabe nye sange til samlingen. Billetter købes i Kulturhuset og på bibliotekerne.srj