Skifter byggepladsen ud med skolebænk i Hadsten
34-årige Nick Brandstrup vil tage uddannelse efter 12 år som elektriker
Onsdag 15. marts klokken 12 var der frist for at søge ind på en videregående uddannelse, hvis man vil vurderes på andet end kun sit eksamensbevis.
Det har Nick Brandstrup gjort. Han har gennem de sidste 12 år arbejdet som elektriker og primært som pladsansvarlig ved virksomheden El:Con, hvor han er daglig leder for byggepladsens elektrikere.
”Jeg har det ikke godt med, at andre skal bestemme over mig, så det har passet mig rigtig godt at være sjakbajs, som det hed i gamle dage. Men for tre år siden fik jeg konstateret sklerose. Det betyder, at jeg ikke kan så meget, som jeg kunne engang. Jeg giver mig så meget på jobbet, at jeg nogle gange ikke kan komme de otte trin op til hoveddøren uden at vælte på trinene, og det dur altså ikke,” fortæller 34-årige Nick Brandstrup.
De dage, han sidder på kontor og laver papirarbejde, kan han mærke en tydelig forskel i kroppen.
Lidt rusten i hovedet
Nick Brandstrup har derfor søgt ind på den videregående uddannelse til el-installatør ved Erhvervsakademi Dania i Hadsten, som giver mulighed for blandt andet at være projektansvarlig på byggerier.
”Alle siger, at studiet i Hadsten kræver meget, og at man ikke kommer sovende til sit eksamensbevis, men det er samtidig stedet med landets bedste uddannelse, så jeg var ikke i tvivl. Men jeg er spændt på at se, hvor rusten jeg er i hovedet. Jeg håber, at jeg kan bruge min erfaring på uddannelsen,” siger Nick Brandstrup.
Han og andre ansøgere til de videregående uddannelser får officielt svar på, om de er optaget 28. juli. I 2018 flytter Erhvervsakademi Danias uddannelser til Randers i et nybyggeri på 1500 kvm. jesl