Fortsæt til indhold

Et glimt af journalistens hverdag

Video-underviser Hanne Elmer fulgte lokalredaktør Kian Johansen, for at se hvordan FavrskovPosten arbejder med video

Samfund
Kian Johansen

Det er sjældent, at vi journalister selv bliver fulgt af andre.
Men en dag i december besøgte video-underviser Hanne Elmer FavrskovPosten.
Hun underviste mig i at lave video på min iPhone her i efteråret, hvor jeg lærte en del og fik lært endnu mere om, hvordan man laver en 'lækker' video.
Hvis du vil høre den mere tekniske side, så læs de næste linjer, ellers springer du det bare over.
Det var især den meget simple teori om, at variere mellem heltotal til halvtotal og at fortælle en lille historie i historien med små, simple handlingsklip, der fik en prås til at gå op for mig.
Sådan er det tit med teori, jeg fatter det først, når jeg får det mellem hænderne.
Hanne Elmer ville især vide mere om skiftet fra skrift til video, og om hvordan man som klassisk udlært journalist klarer det skifte, når der nu skal tænkes i billeder, indgange, vinkler og især at huske lyden.
Efterfølgende har Hanne Elmer selv lavet to videoer, der demonstrerer de pointer. Du kan se dem på de nedenstående links.
Se videoen der kom ud af FavrskovPostens arbejde. TV: Et venskab på tværs af alder og sprog

Journalister rykker fra ord til billeder


De fem skud


Bloggen: ”Video i værktøjskassen”

https://www.facebook.com/favrskov/videos/1289835591062660/