“Det her - det var mit lykkekort”
Jacob Lausen, snart 18 år, sidder ved bordet med det bredeste smil. Det er tydeligt, at han er glad for sit liv lige nu.
“Det var lidt træls i skolen. Det er jo ikke fordi, jeg ikke kan finde ud af at regne. Her går det rigtigt godt. Det er bare, når det står på papiret, så bliver jeg helt forvirret,” forklarer Jacob Lausen, der efter 10. kl. ikke fik den krævede 02 karakter i matematik. Derfor kunne han heller ikke umiddelbart komme videre i uddannelsessystemet.
“Jeg kom så i virksomhedspraktik hos en automekaniker, men de kunne ikke tilbyde mig en læreplads. Så fik vi kontakt med Roeland, og det må man sige, det var mit lykkekort,” fortæller Jacob.
Jacob skiftede straks til B&K Service, og siden da har han ikke set sig tilbage.
“Det har været rigtig positivt”.
Han er nu startet som EGU-elev, og regner med, at han skal være hos virsomheden i mange år fremover. Han vil være trailermekaniker.