Fortsæt til indhold

Start selv mens du ikke er bange

Mand, børn og villa når du nok, mener Charlotte Barslund fra Pistache

Samfund
Fred Jacobsen

"Når du som kvinde skal være selvstændig, skal du begynde, mens du er så ung, at du ikke er bange for noget. Mand, børn og villa kan komme bagefter.”
Charlotte Barslund ejer tøjbutikken Pistache på Rungsted Havn og ved, hvad hun taler om. For hun gjorde det, hun selv anbefaler til kommende kvindelige erhvervsdrivende: Efter endt uddannelse, sprang som 25-årige tekstilindkøber fra Hørsholm ud med den forretning, som hun nu har drevet i ti år. Og det er hun glad for i dag.
“Som tiden går, bliver det som kvinde kun sværere at gøre det. Man sætter sig måske med hus, mand og børn. Så er der noget at miste og noget på spil. Jeg håber at kunne inspirere andre til at gøre det samme. Vi skal være flere kvinder og piger, der tør,” lyder det fra Charlotte Barslund.
Mand og børn er der nu. Seneste skud på stammen er Anton på nu tre uger plus pigen på to år.
Lige nu står den på barsel - “sådan da, forjeg er altid med i kulissen” - med stolthed over at have overlevet i ti år, som gør, at hun nu er butikken med næsthøjeste anciennitet på havnen.
Jubilæet var den 24. februar, men blev markedet den 25. marts, hvor der var mange gæster i butikken på Rungsted Havn.
"Besøget var overvældende, og det er jeg meget glad og taknemmelig for," suger Charlotte Barslund.