Fortsæt til indhold

Fandt underbukser og grill i vandet

Samfund
Arkiv

I smukt 2. aprils søndagsvejr mødte ti af kajakklubben Esrum Søs medlemmer op til den årlige affaldsindsamling på Esrum Sø.
Kajakkerne blev søsat, og udstyret med kurve, fiskenet og gribetænger roede deltagerne op ad Esrum Søs vestbred.
Undervejs blev der ind- og opsamlet en del affald - også lidt specielle ting som en ølkasse, en motorcykelhjelm, et par underbukser, tre grillstativer og en badetøffel.
Affaldet blev bagefter fordelt i de containere, som kommunen har opstillet ved klubhuset.
Kajakklubben Esrum Sø kan også rose sig af til daglig at være meget miljøbevist med klubhuset indrettet med energiruder og varmepumper til både opvarmning og brugsvand.

Modtog miljøpris i 2016

Ved klubbens årlige kajakstævne, Kanojak Trim, indførtes også sidste år affaldssortering. De mange miljøvenlige tiltag resulterede i, at kajakklubben i efteråret 2016 modtog Dansk Kajakforbunds Grønklub Prisen på 10.000 kr.jesl