Fortsæt til indhold

Bliv 150 gange klogere på planter med ny app

Væksthusene vil opfylde ønske om mere information uden at fylde med skilte

Samfund
Arkiv

Næste gang, man kommer på besøg i Væksthusene, er det værd at have mobilen med. Så kan man nemlig have gavn af Væksthusenes nye planteguide med historier om planter fra husene.
Planteguiden imødekommer en stigende efterspørgsel fra de besøgende på information og gode historier.
“Gæsterne spørger ofte, hvorfor der ikke er flere af planterne i Væksthusene, der har skilte, så man kan læse om dem. Men skilte fylder. Satte vi skilte ved alle planterne, ville husene snart miste deres præg af natur,” siger fagleder for Væksthusene Finn Borchsenius.
Med planteguiden kan de besøgende få mere at vide om planterne i husene. Man kan læse om planternes biologi, de gode historier, finde ud af, hvad der blomstrer lige nu og se, hvor man kan finde de enkelte planter i husene. Planteguiden kan også bruges i forbindelse med undervisningsforløb.