Fortsæt til indhold

Robotten Pepper viste erhvervslivet hvad den kan

100 erhvervsfolk fik demonstreret robotteknologi under generalforsamling

Samfund
Kian Johansen

“Robotteknologien kan ikke så meget endnu. Men forestil dig et stadion, der langsomt fyldes op med en til to dråber vand ad gangen. Det stadion er mere end halvt fyldt med dråber af robotteknologi. Og lige pludselig bliver det stadion fyldt. Alene verdens computerkraft fordobles lige nu på to år.”
Sådan lød det fra Søren Tranberg Hansen, direktør i Brainbotics, der foran 100 personer fra Favrskovs erhvervsliv sidste onsdag gav en status på, hvor langt robotterne er på, at indtage vores hverdag.
“Der er mange ting, som robotterne af i dag ikke kan endnu, også ting, som vi anser for ret indlysende,” lød det, mens han viste et videoklip af en robot, der bare blev ved med at klaske en kiks ind i munden på et sagesløst menneske. I Sløjfens Store Sal genlød latteren flere gange denne eftermiddag.
Hør og se Søren Tranberg Hansens forudsigelser om robotter i Favrskov TV: Transport-robotter er på vej

Transport-robotter

Men det var også alvor.
“Robotterne vil overtage flere af de opgaver, som vi ikke gider, som enten er farligt, eller kedeligt,” lød buddet, da FavrskovPosten efter generalforsamlingen spurgte Søren Tranberg Hansen om, hvornår erhvervsrobotterne for alvor indtager Favrskovs produktionshaller.
“De mere intelligente type robotter, såsom dem man ser i Starwars, de er ikke lige på trapperne. Men lige nu ser det ud til, at der kommer flere forskellige typer af transport-robotter. Flytte-transport og pakke-transport er på vej,. Og dronerne er her jo allerede,” fortalte han.

Søren Tranberg Hansen (i baggrunden) havde medbragt robotten Pepper, for at vise hvor langt med var med denne type robotter. Foto: Kian Johansen

Genvalg til formand

Under generalforsamlingen blev der genvalg til den siddende formand, Kent H. Jeppesen, og bestyrelsesmedlem Thorvald Horup, Vitten, mens Michael Gertsen, Michael Gertsens murerfirma blev afløst af Peter Bertelsen, Global Stole i Ulstrup.
Som suppleanter blev Hans Jørgen Christensen, Solar Venti i Thorsø, samt Ole Lønsmann, Vestjysk Bank i Hadsten valgt.
Der var samtidig genvalg til revisor Kvist & Jensen i Hadsten.
Den nye bestyrelse konstituerer sig 7. april.

Ordstyrer under generalforsamlingen var advokat Ole Steen Christensen. Som tak for indsatsen overrakte Kent.H. Jeppesen en lille vingave. Foto: Kian Johansen

Ros til erhvervschef

Samtidig fik den nye erhvervschef, Søren Asp Mikkelsen og hans ansatte ros af både borgmester Nils Borring og den daværende formand, Kent H. Jeppesen. Han har netop siddet et år som erhvervschef.
“Du har fået ryddet op i erhvervsrådets tilbud, som du havde lovet og endda fået skåret lidt af underskuddet,” lød det fra Kent H. Jeppesen, der også glædede sig over, at andelen af medlemmer der ikke havde betalt kontingent var blevet formindsket.
Søren Asp Mikkelsen selv, kunne fortælle, at Erhvervsrådet havde fået 30 færre medlemmer, da man havde ryddet op i de ikke-betalende medlemmer. Medlemstallet ligger lige nu på 282 medlemmer.