Fortsæt til indhold

Peugeot Skanderborg gør klar til sælge Citroën igen

Citroën er snart tilbage på “hylderne” hos Børge Hansen Automobiler

Samfund
Arkiv

Efter tyve års pause er det franske bilmærke tilbage hos Børge Hansen Automobiler på Thomas Helsteds Vej 1.

Fra 1. juni har forhandleren nemlig igen valgt at sælge Citroën, og dermed kan Rune Hansen og Flemming Jakobsen nu tilbyde deres kunder de to bilmærker, der sælges flest nye biler af til privatkunder, nemlig Citroën og Peugeot.

“Det hele er gået lidt hurtigt, så i første omgang får vi cirka 30 nye biler hjem, så vi har et udvalg at præsentere for kunderne. Men da vi fik muligheden var det bare med at slå til, for Citroën passer helt perfekt ind i vores forretning og i og med, at det er så populært et brand er det naturligvis også en måde at fremtidssikre vores forretning på,” siger Rune Hansen, i en pressemeddelelse.

Når de to mærker passer så godt sammen, så skyldes det, at de har samme ejer og at bilerne i meget høj grad er baseret på samme teknologier og er bygget af de samme dele.

“Det betyder, at vores mekanikere fra dag et kan gå ind og yde den service, de skal, fordi de allerede er uddannet til at også håndtere Citroën,” siger Flemming Jakobsen.

Der bliver også en del synergier at hente på indkøbsfronten. I efteråret overtog den danske Peugeot-importør Interdan nemlig også importen af Citroën, og det har også spillet positivt ind på Rune Hansen og Flemming Jakobsens beslutning.

“Vi er koblet helt op på deres system og omvendt og det fungerer rigtig godt, så det hele giver bare god mening, siger Rune Hansen, der håber at udvidelsen kan skabe en håndfuld ekstra arbejdspladser.

“Vi kan jo se, at der kører en del Citroën'er rundt i Skanderborg og omegn, og dem vil vi naturligvis rigtigt gerne servicere, så de ikke længere behøver at køre til Silkeborg eller Århus for at få lavet eftersyn eller reparationer. Vi vil naturligvis også gerne hjælpe dem, når deres gamle Citroën'er skal skiftes til en ny,” siger Rune Hansen.

Aftalen med Citroën betyder også, at Børge Hansen Automobiler A/S skal have udvidet forretningen, men det er endnu ikke klart, hvornår de kan komme i gang. De håber dog, at de kan tage de nye lokaler i brug ved årsskiftet. Ashb