Fortsæt til indhold

Ronja Røverdatter kommer til Busbjerg

Samfund
Arkiv

Så kommer Ronja Røverdatter på besøg. Dette stykke skal nemlig spilles på Busbjerg fra 15. juni til og med 2. juli.
“Vi håber, at forestillingen i år vil blive set af rigtigt mange børn og voksne, for det er nemlig en rigtig familieforestilling med masser af humor, skøn sang og musik, dans og veloplagte skuespillere der vil gøre deres yderste for, at I får en rigtig god oplevelse,” skriver Busbjergkoret i en pressemeddelelse.
Scenen står allerede nu helt klar, for scenebyggerne har i år gjort deres yderste for at de medvirkende kunne have en færdig scene at øve på og også kostumerne er allerede helt på plads. Der mangler kun ganske få detaljer.
Embla Asmussen fra Langå, 15 år, har hovedrollen som Ronja og Jonas Salvagni Binderup fra Silkeborg, 13 år, spiller Birk. Rollen som Ronjas far, Mattis, varetages af Morten Falbe Hansen, som efterhånden er ved at være en garvet busbjergspiller. På hverdage spiller stykket kl. 19.30 og i weekender kl. 14.00. 25. juni holder minister Søren Pape festtalen.