Forventer større underskud
Aarhus Elite A/S nedjusterer forventningerne til årets resultat, så det nu hedder et minus på cirka ni millioner kroner
Meldingen i februar lød, at Aarhus Elite A/S, selskabet bag AGF, forventede at kunne præsentere et resultat for regnskabsåret 2016/17 på mellem tre millioner kroner i overskud og tre millioner kroner i underskud.
Nu har piben dog fået en anden lyd i Århus-virksomheden, og i stedet er forventningen nu et minus.
Således fortæller Aarhus Elite A/S i en selskabsmeddelelse, at forventningen nu er et minus på omkring ni millioner kroner for regnskabsåret, der var fra den 1. juli 2016 til 30. juni 2017.
Forklaringen er ifølge meddelelsen, at AGF skuffede i Alka Superligaen, hvor holdet ikke kom med i mesterskabsspillet. Det resulterede i lavere tv-indtægter, og fordi AGF ikke har hentet transferindtægter i transfervinduet indtil videre, er "den negative afvigelse en realitet", som der står i selskabsmeddelelsen.
Senere på året kommer så det endelige resultat for Aarhus Elite A/S' regnskab i perioden 1. juli 2016 til 30. juni 2017. For perioden 1. juli 2015 til 30. juni 2016 havde Aarhus Elite A/S et underskud på 1,4 millioner kroner.