Fortsæt til indhold

Prisstigninger på vej til mobilkunder

Samfund
redaktion@sondagsavisen.dk

En ny aftale, der sikrer, at EU-borgere kan bruge deres mobiltelefon i andre EU-lande uden at skulle betale roamingafgifter til teleselskabet, får nu konsekvenser for de danske forbrugere.
I første omgang har YouSee meldt ud, at deres 800.000 kunder kan forvente prisstigninger på mellem 10 og 20 kroner om måneden fra midten af juni, og den tendens vil med stor sandsynlighed brede sig de kommende uger, mener teleanalytiker John Strand.
“Det er jo i virkeligheden meget simpelt. Når en virksomhed får færre penge i kassen, har den kun et sted at sende regningen hen, nemlig til kunderne, og det er præcis det, vi ser her,” siger han til tv2.dk.

Koster penge

YouSee mener, at de tabte roamingindtægter vil koste dem 150 millioner kroner i år, og at andre selskaber står til lignende tab.
Hverken teleselskabet 3 eller Telia vil afvise, at de også vil hæve priserne på deres abonnementer inden for få uger, skriver tv2.