Buræg er stadig nummer et i Danmark
Æggesalget buldrer derudad med buræg som nummer et. "Øko-debatten preller af på mange danskere," forklarer ekspert
Selvom buræg de seneste år har været så omdiskuterede, at samtlige danske supermarkedskæder i 2016 tog initiativ til helt at udfase salg af buræg frem mod 2020, er buræg stadigvæk den mest solgte slags æg i Danmark.
Det viser indvejningstal fra de danske æggepakkerier, som Fødevarestyrelsen opgør.
Tallene dækker over solgte æg til detailhandlen og foodservice, som er restauranter, kantiner og så videre. Opgørelsen viser, at salget af økologiske æg og skrabeæg næsten er fordoblet siden 2010, mens salget af buræg er faldet med 27 procent. Alligevel blev der solgt 20 millioner kilo buræg i 2016 – og det er fem millioner kilo mere end både skrabeæg og økologiske æg.
Storbynorm at købe øko
"Hele den her debat om økologi og buræg preller stadigvæk af på en stor del af befolkningen. Samtidig er der rigtig mange, som ikke har et husholdningsbudget, der tillader, at man betaler så meget mere for økologiske æg og derfor fortsat køber det billigste produkt – og det er buræg," forklarer Jon Fuglsang, der er madsociolog på Professionshøjskolen Metropol.
Hos ægproducenternes interesseorganisation Danske Æg fortæller direktør Jørgen Nyberg Larsen, at der sælges et stigende antal økologiske æg i storbyerne, mens salget af buræg fylder mere, når man kommer uden for de større byer.
"Det er blevet en storby-norm at købe økologiske æg, og det er forbundet med dårlig smag og stigmatisering at købe buræg. Det ser man ikke i samme grad uden for storbyerne," siger Jon Fuglsang. Overordnet set er salget af æg steget markant de seneste år. En af forklaringerne er, at danskernes opfattelse af, hvor mange æg man kan spise om ugen, har rykket sig.
I 2011 mente et klart flertal af danskerne, at man ud fra et sundhedsmæssigt perspektiv skulle holde sig til 1-4 æg om ugen – i 2016 mente flertallet, at man må spise 5-9 æg om ugen. Det viser en rundspørge, som Norstat har lavet for Landbrug & Fødevarer.
Æg har fået et bedre ry
Undersøgelsen viser også, at andelen af danskere, der forbinder æg med sundhed, er steget fra 46 procent i 2011 til 64 procent i 2016, mens andelen af danskere, der forbinder æg med forhøjet kolesterol, er faldet fra 63 procent i 2011 til 23 procent i 2016.
"Det stigende salg er drevet af forskellige bølger. Den ene er sundhedstrends, hvor det at spise protein er i centrum, og der giver æg et højt bidrag af protein. Så er der sådan noget som kødfrie dage, hvor folk ikke spiser lige så meget kød og i stedet får proteiner via andre kilder – for eksempel æg. Helt generelt har æg fået et bedre ry, og det kan være én af forklaringerne på det stigende salg," siger Anina Kjær, der er seniorkonsulent i Landbrug & Fødevarer og projektleder i Danske Æg.
Om salget fortsat vil stige på samme måde, når buræg helt forsvinder fra hylderne i 2020, er tvivlsomt. Men det vil med stor sandsynlighed være skrabeæg, der overtager burægs førerposition.
"Det bliver det billigste produkt, og ud fra den betragtning er jeg ret sikker på, at skrabeæg vil være det mest solgte," vurderer Jon Fuglsang.