Fortsæt til indhold

Skanderborg har børnetække

78 kommuner siger ’hej’ til flere tilflytterbørn, end de siger ’farvel’ til, deriblandt Skanderborg, der ligger på en pæn 18. plads.

Samfund
gs

Alle kommuner vil »lege med« børnefamilierne, fremtidens borgere, men der er stor forskel på, hvor mange børn, der flytter til – og hvor mange der flytter fra.

Home har kigget nærmere på flytteregnskabet i 2022 for børn i alderen 0-17 år i landets 98 kommuner på baggrund af tal fra Danmarks Statistik.

Konklusionen er klar. De store kommuner er »taberne.«

»78 kommuner er i plus, når vi gør flytteregnskabet op. Det er København, Frederiksberg, Aarhus, Odense og Aalborg, der må afgive fleste børn til de andre,« siger Michael Dalsager, der er senior kommunikationskonsulent og talsperson i Home:

»Det er naturligt, at mange familier flytter fra byen, når de stifter familie og får børn. Som unge og nye købere får de mere hus for pengene i omegnskommunerne – eller længere væk – og andre søger hjem, hvor de kommer fra.«

Home har også opgjort flytteregnskabet i procent, så de store og små kommuner bedre kan sammenlignes.

• De fem kommuner med det største flytteoverskud i 2022 er: Læsø (75 pct.), Furesø (73 pct.), Dragør (64 pct.), Svendborg (64 pct.) og Greve (61 pct.). På en 18. plads ligger Skanderborg med 36 pct.

• De fem kommuner med det største flytteunderskud er: København, Frederiksberg, Aarhus, Glostrup og Tønder.

København har landets største flytteunderskud, uanset om vi taler antal eller procent. Der var over 5000 flere børn, der flyttede fra hovedstaden i 2022, end der flyttede børn til. Et underskud af børn på 64 procent.

Blandt de store byer skjuler den fynske hovedby dog en positiv historie.

Trods flytteunderskuddet flyttede hele 10 % flere børn til Odense i 2022 end året før. Det var modsat tendensen i de andre storbyer – og for landet som helhed, hvor der var 10 % færre børn, der flyttede til en ny kommune.

Mange kommuner med færre tilflyttere

I cirka tre ud af fire kommuner flyttede der færre børn til end året før, viser analysen fra Home – og forklaringen er især, at færre flyttede end året før.

2022 var nemlig et anderledes flytteår – med færre flytninger – da boligmarkedet gik i stå mange steder i efteråret og vinteren. Højere renter, inflation og energipriser på himmelflugt fik køberne – og især de unge købere – til at holde sig tilbage, revurdere og vente med deres boligplaner.

»Når færre huse og lejligheder bliver solgt, så er der også færre, der flytter – og det ser vi tydeligt i statistikken. Det har givet et opsparet behov hos mange købere, og boligmarkedet er i 2023 kommet stærkt tilbage, så vi igen ser flere handler og flere flytninger,« siger Michael Dalsager fra Home.

Blandt de andre kommuner i den midtjyske region ser tallene således ud: Syddjurs 36 pct., Randers 25 pct., Favrskov 20 pct., mens Norddjurs ligger nede på 2 pct.