Fortsæt til indhold

Aarhus-rigmand i løbetid: Anders Grønborg har snøret løbeskoene 1.000 dage i træk

Mangemillionær Anders Grønborg er en passioneret streak-runner og kunne fredag markere noget af et jubilæum. Din Avis Aarhus løb med på hans tur nummer 1.000.

Samfund

Streak running er en sjov og ret simpel udfordring, hvor løbeglæden kommer snigende.

Det kan Aarhus-rigmanden Anders Grønborg skrive under på.

Fredag rundede forretningsmanden noget af en milepæl, da han for 1.000 dag i træk snørede sine løbesko og tog sig en løbetur. Det der kaldes for en running streak - som kort fortalt går ud på hvor mange dage i streg, du kan løbe en tur uden at afbryde din stime.

I dagens anledning deltog der godt og vel 30 medløbere med start fra forretningsmandens hjem på Niels W. Gades Vej tæt på Mindeparken i Aarhus.

30 venner løb med med start fra Anders Grønborgs hus. Foto: Kim Skovrup Andersen

»Det her er en god lejlighed til at samles og hyggeligt at ses med vennerne. Det er en god undskyldning for at mødes. Der er sommerferie, fredag og godt vejr,« lyder det fra Anders Grønborg med et smil, inden han begiver sig ud på sin jubilæumstur.

Vil inspirere

De fem kilometer går over stok og sten, hvor feltet hurtigt bliver splittet til atomer. Den stedkendte løbevært er bevæbnet med en ud af fire sølvballoner - et ettal - og er blandt de forreste på hele ruten.

I rundkørslen ved Marselisborg Slot. Foto: Kim Skovrup Andersen
Anders Grønborg løb med ettals-ballonen hele vejen. Foto: Kim Skovrup Andersen

»Jeg plejer at løbe fem kilometer hver eneste morgen alene. Og det er en fed start på dagen. Jeg vil gerne inspirere andre til at kunne gøre det. Jeg er overhovedet ikke nogen super idrætsmand eller sådan en triatlet-type,« siger Grønborg og fortsætter:

»Jeg synes, folk skal prøve det. Hvis det virker for sådan en som mig, så tror jeg nærmest, alle kan gøre det. Det er jo sundt at motionere og giver energi til hele dagen. Plus at der er den fede sidegevinst, at man næsten kan spise, alt det man vil.«

Ved det han kalder for dræberbakken et godt stykke inde i Mindeparken, bliver der plantet nogle løbere.

»Jeg har virkelig ikke noget specielt flair for løb og har egentlig aldrig brudt mig om at løbe. Gennem årene har jeg forsøgt et par gange og er bare blevet bekræftet i, at det var ganske forfærdeligt. Det var af ren nysgerrighed, jeg prøvede igen. Det ville jo dumt at gå gennem livet, hvis det nu viste sig, at det var en sund og effektiv sportsgren, man kan dyrke overalt, som måske godt kunne fange mig,« siger han.

Og fanget det blev han, da venner udfordrede ham via løbe-appen Runkeeper, hvor det handlede om at komme ud at løbe tre gange om ugen.

»Det triggede mig at blive udfordret på den måde. Den der nudging var noget, der kunne få mig i løbeskoene,« siger Anders Grønborg.

Kort efter fik han øjnene op for streak running, da vennernes udfordringer stille og roligt forsvandt.

Det ene løb tog herefter det andet. Først var det sjovt for ham at se, om han kunne løbe en uge i streg, så blev det en måned og nu er det altså gået 1.000 dage med løb hver eneste dag, uanset hvor ringe vejret er. Tømmermænd, rejser og sygdom er ikke kommet i vejen for den daglige løbetur.

Operation ingen hindring

Den absolut hårdeste tur var dagen efter en operation i skjoldbruskkirtlen.

»Jeg havde fået planlagt operationen sådan, at jeg kunne blive opereret på et tidspunkt, så jeg kunne nå at løbe inden operationen, og så kunne løbe sent dagen efter. Det var lange fem kilometer, og det tog mig 40 minutter at komme rundt,« fortæller han.

På denne jubilæumsdag dag tager de fem kilometer 28 minutter og 45 sekunder med god opbakning fra venner og bekendte.

»Det er en okay tid,« lyder det fra løbejubilaren, som efterfølgende hæver en stor pokal og indtager mad og drikke med sine indbudte gæster.

I mål med en high five. Foto: Kim Skovrup Andersen

Næste store mål for den aarhusianske streak løber er at nå at løbe 1.169 løb i træk. Antallet svarer til de dage, Forrest Gump løb i den amerikanske klassiker ’Forrest Gump’. Ifølge de internationale regler for streak løbere skal man klæde sig ud som hovedpersonen fra filmen, mens man gør det.