Hammel Neurocenter fejrer jubilæum med åbent hus
Kom til åbent hus 8. september og vær med til at fejre Regionshospitalet Hammel Neurocenters 25 års jubilæum som højtspecialiseret neurorehabiliteringsenhed i Vestdanmark.
Fredag 8. september kl. 13.30-17 åbner Regionshospitalet Hammel Neurocenter dørene for borgere og andre, der vil hjælpe medarbejderne med at skåle og synge for neurocenteret. Regionshospitalet Hammel Neurocenter har nemlig været vestdansk neurorehabiliteringsenhed og udviklingshospital for svært hjerneskadede patienter siden 1. august 1998.
Derfor kan hospitalet nu fejre 25 års jubilæum.
»Tillykke til Regionshospitalet Hammel Neurocenter og særligt til alle nuværende og tidligere patienter fra hele den vestlige del af Danmark, som nyder godt af den højtspecialiserede neurorehabilitering. 25 år er ingen alder, men på den tid er Hammel Neurocenter blevet til et fagligt fyrtårn, der med dygtige medarbejdere og et samspil mellem behandling og klinik samt forskning, uddannelse og udvikling sikrer høj kvalitet i neurorehabilitering i Danmark,« siger regionsrådsformand Anders Kühnau i en pressemeddelelse.
Både hospitalsledelsen og centerledelsen ser frem til at byde tidligere og nuværende patienter, pårørende, medarbejdere, samarbejdspartnere og byens borgere indenfor.
»Jeg er stolt af vores medarbejdere, der de seneste 25 år har løftet Regionshospitalet Hammel Neurocenter som højtspecialiseret neurorehabiliteringsenhed for patienter med erhvervet hjerneskade i hele Vestdanmark. Jeg ser frem til en eftermiddag, hvor borgerne kan få et indblik i hverdagen på Hammel Neurocenter,« siger sygeplejefaglig direktør ved Hospitalsenhed Midt Mette Fjord Nielsen.
Kom tæt på neurorehabilitering
Kom og hør taler ved cheflæge Kåre Eg Severinsen og regionsrådsdirektør Anders Kühnau og få et indblik i maskinrummet på hospitalet.
Husets neuroeksperter står nemlig klar til at give dig en rundvisning i hospitalets faciliteter og forskellige stande, hvor du kan høre om hospitalets spændende arbejde og projekter. Du kan eksempelvis se, hvordan de arbejder med et virtuelt spil til rehabilitering i Børn og Unge-afdelingen, og hvad såkaldt “neglekt” er for en udfordring for personer med en erhvervet hjerneskade. Du har også mulighed for at melde dig som frivillig.
»Regionshospitalet Hammel Neurocenter har været på en spændende rejse i de sidste 25 år, hvor faglige kræfter er blevet samlet, tværfagligheden og de akademiske kompetencer er blevet udviklet, og det tværsektorielle samarbejde løbende er blevet tilpasset - alt sammen til fordel for vores patienter og deres pårørende. Jeg ser frem til at vise huset frem og fejre dagen sammen med patienter, pårørende, kolleger, samarbejdspartnere og byens borgere,« siger cheflæge på Regionshospitalet Hammel Neurocenter Kåre Eg Severinsen.