På eventyr med Poul Abildgaard
Højskolelærer fortæller eventyr fra Danmark, Mellemøsten og Afrika.
Der er fokus på myter og fortællinger fra hele verden, når Rønde Højskoles kultursal onsdag 25. oktober kl. 19-21 er ramme om en fortælleaften ved højskolelærer Poul Abildgaard.
På højskolerne har fortællingen altid haft en plads – også på Rønde Højskole. Og nu er den mundtlige fortælling igen blevet ”moderne”. Efter mange års glemsel, bl.a. på grund af digitale medier, har mange fået øjne og ører op for værdien af at fortælle og lytte til historier.
Poul Abildgaard er kendt som en rigtig god fortæller og vil denne aften fortælle eventyr fra Danmark, Mellemøsten og Afrika. Han vil blandt andet belyse de store forskelle, der er på de forskellige regioners eventyr. I Afrika fortæller man ”dilemma-eventyr”, i Mellemøsten ”finurlige eventyr” og i Europa ”moralske eventyr”. På den baggrund vil Poul Abildgaard lægge op til en samtale om eventyrenes rolle i de forskellige kulturer.
Arrangør er RHE’s Venner, og tilmelding til arrangementet sker via foreningens hjemmeside. Alle er velkomne.
Entré for ikke-medlemmer.