Aflagte briller fra Skanderborg har givet godt 1.000 mennesker synet tilbage
Synoptik i Skanderborg modtager stadig brugte briller og solbriller på Adelgade.
I Ghana er det ikke en selvfølge at have briller, selvom synet svigter. Og nedsat syn går både ud over læring, levebrød og livskvalitet. Det mærker børnene, der sakker bagud i skolen, fordi de ikke kan se, hvad der står på tavlen. Det går ud over de voksne, der får svært ved at passe deres jobs. Og det nager de ældre, der ikke kan læse deres bøger længere.
I oktober rejste seks Synoptik-medarbejdere derfor til Ghana for at forære danskernes aflagte briller til børn og voksne med nedsat syn. Første stop på turen var en skole, der lå i en gammel kirke. Kirkebænkene var spækket med børn klædt i gule skoleuniformer, som ventede på, at det blev deres tur.
»Når du har nedsat syn, så ved du det ikke altid selv. Derfor lyser ghanesernes øjne op med så meget overraskelse og taknemmelighed, når de får et par af danskernes aflagte briller på næsen,« siger Ilona Søhoel i en pressemeddelelse. Hun er projektleder på rejsen og netop har været afsted for 13. gang.
Den første dreng, jeg fik i stolen, fik et par briller med styrke minus 3. Efter ti minutter kom han tilbage med det største smil på læben og sagde: ”You’re my best friend now. Thank you.Julie Gravenhorst, Synoptik
Ikke en luksus
Med danskernes hjælp har Synoptik gennem de sidste 15 år indsamlet tusindvis af aflagte briller og fragtet dem videre til Ghana, hvor de får nyt liv – og i år har givet omkring 1000 ghanesere bedre vilkår for et godt liv. Brillerne kommer blandt andet fra Synoptiks butik i Skanderborg.
»At kunne se ordentligt er ikke en luksus, men en livsnødvendighed, hvis børn og unge i Ghana skal kunne få en uddannelse, passe et job og tage sig af deres familier. Men for den gennemsnitlige ghaneser kan et par helt almindelige briller koste mere end en månedsløn. Derfor føles det fantastisk at kunne hjælpe dem et lille skridt videre mod at skabe det liv, de drømmer om,« siger Ilona Søhoel.
En stor del af de 1.000 ghanesere, der fik danskernes aflagte briller på næsen i uge 41, var skolebørn. Julie Gravenhorst, som var med på turen for første gang, glemmer aldrig den første skoledreng, hun fik i stolen.
»Den første dreng, jeg fik i stolen, fik et par briller med styrke minus 3. Efter ti minutter kom han tilbage med det største smil på læben og sagde: ”You’re my best friend now. Thank you,« fordi han pludselig kunne se sin elskede fodbold ordentligt. Ham glemmer jeg aldrig,« siger Julie Gravenhorst.
Solskader
I løbet af ugen brugte de seks Synoptik-medarbejdere også en stor del af tiden på at uddele solbriller og oplyse ghaneserne om faren ved solskader.
»Vi mødte selv helt unge ghanesere, der har slemme solskader på øjnene, fordi solen er så stærk dernede. Det kan både forårsage, at øjnene gør ondt, klør og bliver røde, men også at synet bliver mindre skarpt. Derfor gør vi en dyd ud af uddele danskernes donerede solbriller, mens vi lærer ghaneserne om, hvor vigtigt det er beskytte øjnene mod solen,« siger Ilona Søhoel.
Synoptik opfordrer danskerne til fortsat at donere deres aflagte briller og solbriller, hvis de har nogen liggende derhjemme, som ikke længere bliver brugt. I Synoptik på Adelgade i Skanderborg tager de med glæde imod briller, solbriller og andre synshjælpemidler og sørger for et serviceeftersyn, inden de bliver sendt til Ghana.