Rekordmange familier i Norddjurs og Syddjurs søger julehjælp
Julehjælpsrekord i Norddjurs og Syddjurs udfordrer Djurs-Randers Afdeling. Appellerer til erhvervslivet om hjælp.
Djurs-Randers afdeling af Dansk Folkehjælp står over for en hidtil uset udfordring, da antallet af ansøgere om julehjælp når rekordniveau i Norddjurs og Syddjurs kommuner.
Af de 595 ansøgende familier har kun 33 ud af 88 i Norddjurs og 56 ud af 97 i Syddjurs indtil nu modtaget julehjælp. Denne udfordrende situation understreges af manglende støtte fra erhvervslivet på Djursland.
Genbrugsbutik succes
Formand Dorte Phillip, Djurs-Randers afdeling, udtaler i en pressemeddelelse:
»Vi har aldrig tidligere set så mange ansøgninger om julehjælp i disse to kommuner. Det er en trist realitet, at behovet overstiger vores ressourcer, og vi er desværre nødt til at prioritere hjælpen efter de midler, vi har til rådighed. Vores genbrugsbutik i Grenaa har spillet en afgørende rolle i denne indsats ved at bidrage med et solidt overskud på mere end 60.000 kr. i 2022, som direkte overføres til julehjælpen.«
Appel til virksomheder
Afdelingen appellerer nu til både lokalbefolkningen og virksomheder om hjælp til at sikre, at ingen familier i Norddjurs og Syddjurs går glip af en værdig jul.
Med en samlet julehjælpspulje på knap 490.000 kr., og takket være den markante støtte fra Grenaa Genbrugsbutikken, håber afdelingen at mobilisere yderligere støtte for at imødekomme den ekstraordinære efterspørgsel og sikre, at alle, der har brug for det, kan få en tryg og glædelig jul.