Så blev det vinter: Sorggrupper går på juleferie
Alle 21 selvhjælps- og netværksgrupper vender dog tilbage i starten af januar.
Inden for den næste uges tid er alle 21 selvhjælps- og netværksgrupper gået på juleferie.
Det skriver Selvhjælp Skanderborg i sit seneste nyhedsbrev.
De fleste af grupperne starter op igen til januar i lokalerne på 1. salen i Med-borgerhuset.
»I skrivende stund kender vi ikke den præcise dato for indflytning. Der arbejdes hen imod en åbning i marts/april 2024. Vi glæder os til at løfte det frivillige arbejde i ”Flok”,« skriver de i nyhedsbrevet.
Nyt hold
Selvhjælp Skanderborg er i gang med den 3. gruppe under projekt Sorgstøtte.
Deltagerne er voksne som har mistet en nær.
Gruppelederne er blevet uddannet i projektet hos Det Nationale Sorgcenter.
I marts 2024 starter der et nyt hold op på Flok.
»Sorggruppen har et tema ved hvert møde med fokus på vigtige emner relateret til sorg – men det er vigtigt, at gruppen i lige så høj grad lader sig styre af stemningen i gruppen og af de enkelte gruppedeltagers behov den pågældende mødegang.«
Tanken bag projektet er, at det skal bringe mennesker sammen, så de har mulighed for at udveksle erfaringer og for at sætte ord på tanker og følelser samt mulighed for at lytte til og lære af hinanden.
Deltagerne kan spejle sig i hinanden, føle sig mindre alene, sammen skabe en bedre forståelse og accept af det aktuelle problem og hver især hjælpe sig selv og hinanden videre.
Jagthytte ved Knudhule
Selvhjælp Skanderborg har i år haft to grupper ved Jagthytten.
Den ene gruppe var med børn i alderen 8-13 år, som alle havde mistet en mor eller far.
Den anden gruppe var for unge i alderen 13-15 år med psykisk sårbarhed.
»Deltagerne er vilde med stedet. Det at sidde rundt om bålet og snakke om det vi ikke rigtigt får snakket om med andre, gør os godt, udtaler deltagerne sig.«
Grupperne forventes at starte op igen i april 2024.
Sorggruppen støttes økonomisk af Kræftens Bekæmpelses lokalafdeling. Støtten går bl.a. til udgifter til madlavning, som altid laves over bål. Maden tilberedes sammen i gruppen – alle indgår i fællesskabet.
Pt. er der frie pladser i børnesorggruppen.
Projekt ensomhed
Skanderborg Kommune ligger nummer to på listen over flest ensomme over 65 år i Region Midt.
Med støtte fra A.P. Møller Fonden har FriSe (Landsforening for Frivilligcentre og Selvhjælpsforeninger) søsat Projekt Ensomhed.
Selvhjælp Skanderborg medvirker i projektet.
»Vi startede en selvhjælpsgruppe op for ensomme i september 2023. Gruppen mødes hver 14. dag i to timer. To gruppeledere er koblet på gruppen. De er begge uddannet i forløbets emner omkring ensomhed.«
Hovedformålet er at udvikle og afprøve et selvhjælpskoncept for ensomme, som skal forbedre deltagernes trivsel, mentale sundhed og mindske følelsen af ensomhed og på sigt gøre det nemmere for den enkelte deltager at opsøge eller række ud til andre udenfor selvhjælpsgruppen.
Gruppen slutter til februar 2024 og vi forventer opstart af nyt hold til april 2024 på ”Flok”.
At føle sig ensom er ikke det samme som at være alene eller bo alene. Du kan godt føle dig ensom, selvom du er sammen med andre mennesker, har familie eller går på arbejde.