Fortsæt til indhold

43 lejligheder og rækkehuse klar til udlejning i Hørning

Lethsminde er ved at være indflytningsklar. I marts kan de første familier flytte ind.

Samfund
gs

Efter mange års planlægning er et nyt område kaldet Lethsminde ved at skyde op helt centralt i Hørning. Området består i første omgang af 43 nyopførte rækkehuse med 3-værelses lejligheder på 60 kvm, 83 kvm og 4-værelses rækkehuse i to plan på 105 kvm. Bag projektet står H-bolig under KLH-gruppen, som har valgt EDC Projekt Poul Erik Bech Aarhus til at stå for udlejningen af de 43 boliger, som vil stå klar fra marts.

Hørning har 8.500 indbyggere og befinder sig i smørhullet mellem Aarhus, naturskønne omgivelser og et aktivt foreningsliv. Lethsminde er placeret mellem Elgårdsmindevej og Toftegårdsvej, og vil udover nyt boligområde, byde på store grønne arealer, som vil binde områderne sammen via stisystemer.

KLH Gruppen fra Hedensted har bygget lejeboliger i 30 år. Adm. direktør Nordin Naciri ser frem til at opstarte udlejningen i Hørning.

»1. etape af Lethsminde består af 43 boliger, hvor enkelte boliger opføres som 1 plans rækkehuse med egen have og rækkehuse i 2 plan, samt mindre men velindrettede lejligheder med adgang til have/altan,« siger han i en pressemeddelelse.

»Velindrettede boliger af god kvalitet går aldrig af mode, og boligerne i Lethsminde er alle de boligtyper, som vi løbende har videreudviklet på fra vores mange andre udlejningsprojekter. Vi bruger hele tiden vores solide erfaring til at optimere vores byggeri, så vi altid kan tilbyde den absolut bedste planløsning for vores kunder. Vi fokuser på at skabe moderne, lyse og funktionelle boliger med lækre materialer og en funktionel indretning i højsædet.«

Første etape ud af flere

Adm. direktør i KLH Gruppen, Nordin Naciri, fortsætter:

»Det er første gang, vi samarbejder med en ejendomsmægler om udlejning af vores boliger. Vi ser frem til, at EDC Projekt Poul Erik Bech varetager kundernes henvendelser professionelt og hjælper kunderne godt igennem udlejningsprocessen. I første omgang bliver vi klar med 43 lejeboliger, og planen er, at vi vil bygge flere etaper i området. På nuværende tidspunkt er det dog for tidligt at oplyse nærmere om i hvilket tempo, de øvrige etaper bliver færdiggjort.«

Projektansvarlig Camilla Skovgaard Jonassen fra EDC Projekt Poul Erik Bech, står for udlejningen på vegne af KLH Gruppen. Hun siger:

»Vi ser med glæde frem til, at udlejningsprocessen på Lethsminde starter op. Boliger med en for byen så central placering vil altid være attraktiv for mange, og med gode rækkehuse i 1 plan med egen have, og rummelige boliger med tre soveværelser, ja så er det boliger, som vil tiltale mange forskellige kunder. Boligerne får adgang til attraktive uderum og beboere og besøgende, der har behov for at lade sin el-bil, vil også få mulighed for det i området omkring boligerne.«