Tilbage til Grenaa med foredrag om turismens muligheder
Kristian Hansen er aktuel med ny bog, som han fortæller om på Kattegatcentret i Grenaa.
Strategisk kommunikatør og forfatter, Kristian Hansen, der er født og opvokset i Grenaa, har udgivet ny bog om turisme og holder i den forbindelse et foredrag på Kattegatcentret i sin gamle hjemby. Det sker tirsdag 30. januar klokken 14.30.
Kristian Hansen, som nogle måske stadig vil huske for fritidsjob i Kvickly og Netto, var såmænd også i erhvervspraktik på denne avis - og valgte at uddanne sig som cand. scient. pol efter at have afsluttet studentereksamen på Grenaa Gymnasium. Voksenlivet førte ham fra øst til vest i Lemvig, hvor han blandt andet har været kommunikationschef og turistchef.
Nu har den strategiske kommunikatør og forfatter udgivet bogen ”Succes i oplevelsesøkonomi – fem guidelines”, der henvender sig til alle der arbejder med turisme, handel, kultur og oplevelsesøkonomi.
Tidligere har Kristian Hansen skrevet erhvervsbøger om Stein Bagger (Fupfabrikken), Aarhus-baserede Memory Card Technology (Historien om John Trolle og Memory Card Technology) og den tidligere Grenaa-placerede spionudstyrs-virksomhed Spectronic (Spionfabrikken).
Nye trends
I sin nye bog spår han. at nye trends vil gennemsyre turismen i fremtiden, og han giver også giver bud på hvordan man styrker sin kundes oplevelse i den nye virkelighed.
Bæredygtighed, teknologi og data i form af AI og robotter, kvalitet og autenticitet og øget samarbejde på kryds og tværs.
Det bliver den nye virkelighed, som fremtidens turistaktører vil skulle håndtere og have et meget vågent øje til, mener han.
»Verden står ikke stille og følger man ikke med, så er det bare et spørgsmål om tid før man har tabt så meget terræn at man lige så godt kan dreje nøglen om. Heldigvis er den gode nyhed, at dem der formår at udvikle sin forretning på en strømlinet og skarp facon til gengæld kan vækste markant,« siger Kristian Hansen om bogen.
I bogen beskrives en model, som alle aktører i oplevelsesøkonomien kan anvende når de skal udvikle forretningen til den nye virkelighed og med sigte på at øge kundernes oplevelser.
Ny kurs skal sættes
»Meget firkantet sat op, så drejer det sig om at sætte en strategisk kurs med en profil og kendskab til sine kunder, der meget stringent skal følges når der kommunikeres og markedsføres, når der fødes nye produkter og sågar når der skal indrettes fysiske rammer,« siger Kristian Hansen.
Pointen er at selv etablerede oplevelsesudbydere vil have godt af et gennemsyn af om alle indsatserne i form af markedsføring, nye produkter og den fysiske indretning reelt er skarp nok. Også iværksættere, der ikke har råd til fejlskud i form af skæv markedsføring eller for mange forsøg med nye produkter, vil kunne bruge modellen.
»For alle, der arbejder med oplevelser, er det en sund øvelse. Min påstand baseret på mange år i oplevelsesbranchen er, at næsten alle kan optimere og udvikle forretningen yderligere ved at vurdere om kursen er præcis nok – og om alle indsatserne faktiske er skarpe nok,« siger forfatteren.