Kom med ideer til Klimabroen
Planlægningen, der skal gøre etableringen af Klimabroen over Randers Fjord mulig, er sat i gang. Hør mere og kom med ideer til borgermøder i Kulturhuset.
Planlægningen, der skal gøre Klimabroen over Randers Fjord mulig, blev sat i gang af byrådet på mødet 18. december. Og i perioden fra 4. januar til 22. februar har alle mulighed for at komme med ideer og forslag til det fremlagte materiale. Undervejs bliver der afholdt to borgermøder, hvor det er muligt at få mere at vide og svar på spørgsmål.
Borgermøderne finder sted 17. januar og 8. februar i Kulturhuset, hvor alle interesserede er velkomne. Man tilmelder sig møderne på klimabroen.dk.
»Klimabroen kommer til at få afgørende betydning for udviklingen i Randers, og jeg er glad for, at et stort flertal i byrådet har besluttet at sætte gang i den konkrete planlægning, der vil gøre projektet muligt. Lige nu kan alle komme med ideer og forslag til det materiale, vi har lagt frem, og jeg håber på mange gode betragtninger og bemærkninger, der kan kvalificere det videre arbejde,« siger borgmester Torben Hansen i en pressemeddelelse.
Klimabroen vil give en bedre afvikling af trafikken, den vil udgøre en væsentlig del af beskyttelsen af byen mod stormflod, og den er forudsætningen for, at Flodbyen kan realiseres. Samtidig bliver Klimabroen et stort anlægsprojekt, der vil forandre arealer, landskabet og give nye kørselsmønstre centralt i Randers.
Bro, dæmning og vej
Klimabroen kommer til at bestå af en bro over fjorden, en dæmning over det nordlige havnebassin og en ny vej på nord- og sydsiden. Selve broen vil spænde over 68 meter og bliver enten etableret som en fast bro, klapbro eller drejebro. Dæmningen bliver 160 meter lang og får indbygget en sluse, der kan lukkes i tilfælde af højvande, så byen beskyttes, mens det nye vejanlæg bliver på cirka 2,5 kilometer. Vejen strækker sig fra Udbyhøjvej i nord til Ny Havnevej i syd og får to spor i hver retning. Desuden kommer der cykelsti og fortov.
Det samlede ankerbudget for etableringen af Klimabroen er på 559 mio. kr. Dertil kommer udgifter til en række afledte projekter, for eksempel indrykkede busstoppesteder på Udbyhøj, hindring af ”smutvejkørsel”, cykelstier på Clausholmvej m.m., på 20,6 mio. kr.