Fortsæt til indhold

Stor aftale i hus: Udsatte boligområder i Aarhus skal udvikles for millioner

Et bredt flertal i Aarhus Byråd er enige om at afsætte millioner til initiativer, som skal udvikle kommunens udsatte boligområder til attraktive bydele.

Samfund

Aarhus’ udsatte boligområder skal transformeres til attraktive bydele.

Det er ambitionen bag den politiske aftale, som et bredt flertal i Aarhus Byråd indgik sent tirsdag aften. De forskellige punkter i aftalen retter sig primært mod områderne Gellerup-Toveshøj, Haslehøj/Bispehaven, Skovgårdsparken, Herredsvang, Viby Syd, Viby C, Vejlby Vest og Tilst/Langkærparken.

»Vi ønsker at skabe bydele med en blandet beboersammensætning. Bydele, hvor folk bor i ejer- og lejeboliger og bakker op om velfungerende skoler og institutioner, hvor man lærer danske værdier, og som er det naturlige valg for børn i hele distriktet,« lyder det blandt andet fra borgmester Jacob Bundgaard (S) i en skriftlig kommentar.

Blandede ejerformer spiller en central rolle i den nye aftale, hvor der afsættes 80 millioner kroner til en kommunal grundkøbspulje, som skal styrke kommunens rolle i byudviklingen i Vestbyen, sikre høj kvalitet og understøtte en variation af nye boligtyper og ejerboliger, som kan tiltrække en blandet beboersammensætning.

Flere ejerboliger

Det drejer sig blandt andet om at kigge på udlejningskriterierne, og så skal det være muligt at købe og eje sin egen bolig i de udsatte boligområder:

»Det vil gøre det attraktivt for nye målgrupper, særligt nye børnefamilier, at bosætte sig inden for de udsatte boligområder og styrke ejerskabet og engagementet til lokalområde, den lokale skole, dagtilbud og til fritidslivet,« lyder det blandt andet i aftaleteksten.

Det er forligspartiernes ønske, at man i den fremtidige udvikling i vides muligt omfang ikke opfører små private udlejningsboliger.

Mere blandede skoler

Den nye skole i Gellerup, der i øjeblikket er ved at blive bygget og som forventes at stå klar til august 2025, vil man også tilføre flere midler for at kunne skabe et mangfoldtigt elevgrundlag på skolen.

I den sammenhæng fremhæver partierne, at attraktive skoler er skoler med en balanceret elevsammensætning. Derfor indeholder aftalen beslutninger om greb, der både på den korte og den lange bane skal være med til at skabe en mere blandet og bæredygtig elevsammensætning på skolerne på tværs af byen.

Partierne har også besluttet, at alle medarbejdere i skoler og institutioner skal have gode dansksproglige kompetencer og være bevidste om deres position som sproglige rollemodeller for børnene. Ved nyansættelse af pædagogisk personale i dagtilbud, skole, SFO og Ung i Aarhus stilles der derfor krav om sproglige kompetencer svarende til bestået mundtlig dansk ved folkeskolens afgangseksamen.

Mere fartkontrol

I samarbejde med Østjyllands Politi vil man undersøge muligheden for at styrke trafiksikkerheden. Eksempelvis bedre forhold for fotovogne, færdselskontroller, forbedret infrastruktur og opsætning af fartkameraer mv.

Forligspartierne tilkendegiver et fortsat ønske om opsætning af rødlys-kamera i krydset ved Edwin Rahrs Vej og andre steder i byen.

Skal forhandles

Der er ikke med aftalen taget stilling til den samlede økonomi. Forligspartierne vil i fællesskab fremsende aftalen som budgetforslag til de kommende budgetforhandlinger, så forslagene besluttes således først endeligt med indgåelse af budgettet for 2025-2028.

Aftalen er indgået af følgende partier i Aarhus Byråd: Socialdemokratiet, Det Konservative Folkeparti, Socialistisk Folkeparti, Venstre, Radikale Venstre og Danmarksdemokraterne.