Find tålmodigheden frem: Tre år med 80 i timen på E45
Broerne, der bærer motorvej, skal udvides for at give plads til et ekstra spor i hver retning.
Arbejdet med at udvide E45 Østjyske Motorvej omkring Aarhus forlænges nu mod nord.
Tre broer, der fører motorvejen over jernbanen mellem Aarhus Vest og Søften/Hinnerup skal udvides, så der kan blive plads til et ekstra spor i hver retning.
Det oplyser Vejdirektoratet i en pressemeddelelse.
For at sikre, at trafikken glider bedst muligt, sænker Vejdirektoratet fartgrænsen på hele strækningen. Og med de allerede eksisterende vejarbejder i gang må trafikanter inden længe maksimalt køre 80 km/t hele vejen forbi Aarhus. En strækning på næsten 16 kilometer.
Arbejdet er startet op i aften- og nattetimerne, hvor der er gjort klar til, at trafikken kan flyttes skiftevis over i den ene side af vejen, imens der arbejdes med udvidelsen af broerne, oplyser Vejdirektoratet.
Fra omkring 2. februar vil der i dagtimerne være to smalle spor i hver retning og 80 km/t syd for Søften/Hinnerup og ned forbi motorvejskryds Aarhus Syd ved Hørning.
Udvidelsen af de tre broer forventes at være færdig i december 2024, men hastighedsnedsættelserne vil være mere eller mindre permanente frem mod 2027, hvor de nye spor står klar.
Vejdirektoratet forventer ikke, at vejarbejdet giver anledning til de store gener for trafikanterne i myldretiden, men den øvrige rejsetid på de næsten 16 kilometer vil blive forlænget med cirka 5-10 minutter.