Leg og lær om livredning i Hinnerup-badet
TrygFondens LivredderPatrulje kommer forbi Hinnerup-badet for at lege og lære børn og voksne om livredning.
Det er vigtigt at kunne redde sig selv og andre i vandet, og derfor besøger TrygFondens LivredderPatrulje Hinnerup-badet i påskeferien. Det skriver TrygFonden i en pressemeddelelse.
Sammen med svømmehallens egne livreddere sætter LivredderPatruljen gang i sjove lege og udfordrende vandøvelser, hvor både børn og voksne kan være med.
Livredderne demonstrerer blandt andet, hvordan man bruger udstyret i svømmehallens Leg og Lær Livrednings-tårn, og badegæsterne kan prøve at bjærge en livredningsdukke, padle på livreddernes rescue boards og meget andet.
Besøget skal øge opmærksomheden på livredning og forbedre sikkerheden og trygheden i vandet. Livredderne glæder sig til at møde badegæsterne, og alle er velkomne til at være med.
Det er tirsdag 26. marts fra 16.30 til 18.30.