350 skoleelever fra Randers deltog igen i år til Vandets Dag
Vandets Dag fortsætter succesen. I Randers var skoleelever fra hele kommunen torsdag trukket i deres gummistøvler for at udforske vandet.
Hvad er vand? Hvor kommer det fra? Og hvorfor skal vi passe på det? Det blev Randers Kommunes 3. klasses elever meget klogere på, da de torsdag besøgte Randers Naturcenter til Vandets Dag.
Eleverne løb vandløb, hvor de undervejs blev klogere på vand og vandets kredsløb. Der blev blandt andet undervist i vandboringer, set på vanddyr i mikroskoper og studeret vandværk i miniatureformat.
Som noget nyt blev eleverne i år undervist i grundvandsbeskyttelse. På en af posterne blev eleverne derfor undervist i, hvordan træer beskytter grundvandet, og hvorfor vand fra forskellige jordlag smager forskelligt.
Det er Verdo, Vandmiljø Randers og Randers Naturcenter, der årligt inviterer eleverne til Vandets Dag i samarbejde med andre lokale aktører herunder Museum Østjylland, Randers Bibliotek, Billedskolen og Randers Kommune.
Igen i år kunne arrangørerne melde alle pladser udsolgt.
Det var energikoncernen Verdo og Vandmiljø Randers, der stod bag den første markering af Vandets Dag tilbage i 2016. Dengang blev dagen afholdt på Randers Torv en søndag formiddag, hvor alle forbipasserende kunne lære om gode vandvaner.
I 2017 besluttede de to arrangører, at der skulle ske noget nyt.
»For at passe på fremtidens vandforsyning skal vi alle huske de gode vandvaner. På torvet i Randers var det svært at få en fornemmelse af, hvor stort et indtryk vi gjorde på de forbipasserende,« siger Peter Nordahn fra Verdo.
I stedet opstod idéen at involvere kommunens 3. klasser, da de i forvejen bliver undervist om vand i faget Natur/teknologi. Og hvilke bedre rammer findes der for sådan en temadag end hos Randers Naturcenter? Siden er Vandets Dag gået fra at have 150 tilmeldte elever til i dag knap 350 tilmeldte elever.
Igen i 2025 bliver kommunens 3. klasser inviteret til Vandets Dag, og det bliver torsdag 20. marts.