Vejdirektoratet går i gang med den sidste fase af E45-udvidelsen
En afgørende forbedring af E45 nærmer sig fuldendelse, med særlig fokus på at optimere forbindelsen til Djursland og minimere trængslen omkring Aarhus Nord.
En ambitiøs plan om at forbedre motorvejskapaciteten og reducere trafiktrængslen omkring Aarhus tager form, som Vejdirektoratet intensiverer udvidelsen af E45.
Projektchef i Vejdirektoratet, Robin Højen Madsen, udtaler i en pressemeddelelse: »Vi mener, at vi nu har fundet den bedste løsning for de mere end 100.000 biler, som hver dag forventes at skulle igennem motorvejskrydset ved Aarhus Nord i fremtiden.«
Udvidelsen omfatter ikke kun et ekstra spor i hver retning, men også en omfattende ombygning af flere motorvejskryds.
Tålmodighed en dyd
Projektchefen fortsætter: »Det skal nok blive rigtig godt, når vi er færdige, men lige nu har vi et særligt fokus på at få afviklet trafikken bedst muligt, mens arbejdet står på. En kompleks opgave hvor vi håber på trafikanternes tålmodighed.«
Den sidste etape af udvidelsen inkluderer en stor ombygning af Motorvejskryds Aarhus Nord, som i dag ofte lider under store trængselsproblemer.
Robin Højen Madsen forklarer: »Vi mener, at vi nu har fundet den bedste løsning for de mere end 100.000 biler, som hver dag forventes at skulle igennem motorvejskrydset i fremtiden.«
Aarhusvej flyttes
Forud for udvidelsen skal en del af Aarhusvej, der krydser motorvejen i Søften, flyttes for at give plads til byggeriet af to nye broer og til- og frakørselsramper til Djurslandsmotorvejen.
Arbejdet starter op i slutningen af april, og MT Højgaard er tildelt byggeriet af de nye broer.
Når udvidelsen står færdig i 2026, forventes området i Aarhus Nord at se markant anderledes ud, og trafikanterne vil opleve nye veje til og fra motorvejen.
Vejdirektoratet opfordrer trafikanterne til at holde sig opdateret på de trafikale ændringer via trafikinfo.dk og udvise tålmodighed under vejarbejdet.