Vær med til at skabe sommerminder for børn
Sommerkolonier søger efter frivillige, der vil være med til at give københavnske børn en god oplevelse.
Andreas Seheim har brugt sine seneste mange somre på at skabe gode oplevelser for børn på sommerkoloni.
»Det er noget, de helt sikkert ikke glemmer, og de glæder sig allerede til næste år,« fortæller Andreas Seheim, da han bliver spurgt til, hvorfor han tager på sommerkoloni med Københavns Lærerforenings Kolonier som personale år efter år. Det skriver foreningen i en pressemeddelelse.
Hvert år sender Københavns Lærerforenings Kolonier tusindvis af børn hen på deres i alt 29 ejendomme, der ligger de smukkeste steder i Danmark, blandt andet kolonien Alhage ved Ebeltoft. Hvert år bruger unge en lille uge på at give børnene en på opleveren.
Andreas har deltaget i mange forskellige sommerkolonier. En af kolonierne giver de københavnske børn mulighed for at komme helt tæt på dyr, og det er en af grundene til, at han bruger sin sommerferie på det.
»Når sådan en flok københavnerbørn, der ikke er vant til at lige kunne kravle over et hegn og gå ind til en ged, render rundt med dyrene, det er helt vildt fedt at se den glæde, børnene har.«
Mange af de unge, der er med som personale på en sommerkoloni, tager ofte af sted for at prøve af og få erfaring med pædagogisk arbejde. For Andreas er det også motivation for at bruge nogle uger af sin sommerferie.
»Det er sindssyg god erfaring. Jeg er selv lærerstuderende og har virkelig lært meget af disse kolonier, og jeg har nogle kanonfede uger år efter år,« beskriver Andreas.
Selvom det primært er københavnske børn, der deltager på sommerkolonierne, spænder kolonipersonalets geografiske placering bredt. Københavns Lærerforenings Kolonier ligger nemlig godt spredt i hele landet fra Sæby i Nordjylland til Åkirkeby på Bornholm.
Der ledes efter nye frivillige, der kan give børn en fantastisk oplevelse for livet. Find mere information på kolonierne.dk/sommerjob.