Fortsæt til indhold

Ginne Marker indtager Musik i Teltet i Femmøller Strand

Snart er det tid til Musik i Teltet Egil Fischers Ferieby med nordjysk guitarfænomen.

Samfund
mw

Musik i Teltet i Femmøller Strand får besøg af musiker og sanger Ginne Marker i begyndelsen af juli.

Hun debuterede i 2019 med albummet ’For Seasons to Come’, der blev streamet af millioner. Og så sikrede albummet hende Årets Talent samt Årets Komponist til Carl Prisen 2020.

Opfølgningspladen fra 2021 ’Ulteria’ blev belønnet med roser fra anmelderne samt en udsolgt danmarksturné.

Ingen tvivl om, at nordjyske Ginne Marker er talentfuld, hvilket ikke kun er gået op for danskere. I sommeren 2022, da musiker Eric Clapton spillede et par udsolgte koncerter i Royal Arena i København, var Ginne Marker blevet udvalgt til at bidrage til opvarmning, inden Clapton gik på.

Musik i Teltet åbner 5. juli klokken 18 og Ginne Marker spiller klokken 20. Det sker på Stadionpladsen i Femmøller Strand mellem Hovedgaden 19 og 21, Ebeltoft.