Der skal være flere trafikknudepunkter for de ældre i Norddjurs
Ældrerådet i Norddjurs Kommune ønsker at give sine bemærkninger til kollektiv trafik i Norddjurs Kommune, særligt vedrørende knudepunkter og byzoner.
Norddjurs Kommune er en langstrakt kommune, med udfordringer i forhold til kollektiv trafik. Det kommer især til udtryk for de ældre borgere i kommunen, som ikke er så mobile, og som er afhængige af den kollektive trafik.
Ældrerådet ønsker at opfordre Norddjurs Kommune til, at der findes midler til at bibeholde byzonen i Grenaa, og samtidig oprette yderligere flextur-knudepunkter. Dette dog under forudsætning af, at minimumsbeløbet for kørsel i byzonen sættes ned. Derfor sendes dette brev også til Midttrafik.
Knudepunkter
Ældrerådet foreslår, at der oprettes følgende knudepunkter i Grenaa, ud over dem, som allerede
findes:
• Pavillonen i Grenaa.
• Grenaa Station.
Desuden foreslår Ældrerådet, at der oprettes yderligere knudepunkter i kommunen ved sundhedsfunktioner, som lægehuse og genoptræningscentre, samt plejecentre.
Byzone
Ældrerådet mener, at minimumsprisen for kørsel i byzoner, er alt for høj. Ældrerådet opfordrer derfor Midttrafik til, at minimumsprisen sættes ned med minimum 50 pct. for en flextur i byzonen