Fortsæt til indhold

Syddjurs Kommune korrigerer misvisende brevstemmeantal

Misforstået: Syddjurs Kommune beklager fejlagtige oplysninger om antal brevstemmer.

Samfund

Adresseavisen kunne som forskræp til søndagens valg fortælle, med Syddjurs Kommune som kilde, at kommunen oplevet en stigning i antallet af brevstemmer.

Men det er ikke korrekt, fremgår det af kommunens egne valgopdateringer, der foretages hver time.

Heraf fremgår det, at der i 2024 er blevet afgivet 1.524 brevstemmer (4,57 pct.) mod 1.648 (5,06) i 2019.

I det oprindelige materiale, som Syddjurs Kommune sendte ud søndag morgen, fremgik det, at man inden deadline fredag den 6. juni 2024 modtaget i alt 1904 brevstemmer til Europa-Parlamentsvalget.

Af disse blev 377 brevstemmer sendt videre til andre kommuner, hvilket resulterede i en samlet beholdning på 1524 brevstemmer fra Syddjurs-borgere. Altså helt i henhold til det udsendte materiale.

Derimod skal man fra det opgivne antal brevstemmer i 2019, 1.804, huske at trække de brevstemmer, der blev sent til andre kommuner, nemlig 180.

Så bliver det faktiske antal brevstemmer i 2019 på 1.648 - altså faktuelt flere end i 2024.

Syddjurs Kommunes pressechef Ole Bjarke Nielsen beklager overfor Adresseavisen de forkerte oplysninger.

Op i tempo

Klokken 12 var der afgivet sammenlagt 7.495 (22,49 pct.) stemmer på de otte valgsteder i Syddjurs. Det er færre end på samme tidspunkt i 2019, hvor tallet lød på 8.136 (24,98 stemmer).

Det samlede antal stemmeberettigede borgere i Syddjurs Kommune er steget til 33.330 ved dette valg, sammenlignet med 32.570 ved det foregående Europa-Parlamentsvalg i 2019.

Valgstederne lukker klokken 20.