Hans Majestæt hyldet i Ebeltoft: Samme dag blev endnu en konge udråbt
Årets fuglekonge er fundet ved den årlige fugleskydning i Skovgårdskrogen.
Vaabenbrødreforeningen for Ebeltoft og Omegn afholdt lørdag 22. juni den årlige fugleskydning udendørs i Skovgårdskrogen.
Godt 30 skydebrødre var mødt frem på Torvet ved Det Gamle Rådhus lørdag klokken 8, hvor formanden bød velkommen med en morgenopstrammer.
Det oplyses i en pressemeddelelse.
Paradefører Jens Klinge Sørensen opstillede brødrene på to geledder, fanen blev ført til fronten, og derpå marcherede optoget med fanen i spidsen i nogenlunde takt til skydepladsen.
På skydepladsen var endnu flere skydebrødre mødt frem, så i alt 45 skydebrødre deltog i skydningen.
Under frokosten blev der råbt et nifoldigt ”leve” for Hans Majestæt Kong Frederik 10., og brødrene hilste på foreningens fire æresmedlemmer.
Bestyrelsen havde også den store glæde at kunne overrække De Danske Forsvarsbrødres Fortjenstmedalje til Svend Erik Sørensen for hans store arbejde i bestyrelsen over en lang årrække, samt hans gavmilde sponsorater over mange år til foreningen via hans nu afhændede tømrerfirma i Tved.
Ligeledes overraktes præmier for bedste skytter i ’onsdagsskydningerne’ til Svend Rasmussen, Steen Zacho og Anders Hansen.
Træfuglen med de påmonterede plader viste i år mindre kampgejst, så det krævede i år kun 203 skud at nedlægge den, og klokken 15.30 kunne en af foreningens yngre, Chris Richter, efter nedskydning af brystpladen lade sig hylde som dette års fuglekonge udendørs.
Dysten på ringskiverne gav som vanligt en hård kamp om pladserne med antallet af ”flag-10ere” som afgørende faktor, men Jesper Nyhuus viste sig meget formstabil og vandt fem ud af ni medaljer.
Efter præmieoverrækkelserne rettede formanden en tak til skydeudvalget for en god og sikkert afviklet skydning og en tak til restauratøren fra ’Mellem Jyder’ for maden.
Sluttelig udbragtes et trefoldigt ”leve” for foreningen, og formanden ønskede alle en god tur hjem.