Fra drama til design: Kulturcampen endte med stående bifald
71 børn og unge udfoldede sig i kreative projekter ved Kulturcampen i uge 27.
Kulturskolen, museet, biblioteket og kulturhuset har gentaget succesen fra 2023 med Kulturcampen og skabt en platform for børn og unges kreativitet. Målgruppen var børn og unge i alderen 10-15 år, der ønskede en kreativ start på sommerferien.
Under temaet ’Her er jeg – hvem er du’ arbejdede deltagerne intensivt fra mandag til torsdag.
Det oplyses i en pressemeddelelse.
Med støtte fra Skanderborg Kommunes Kulturpulje blev det muligt at udvide sidste års kreative værksteder, så man i år kunne deltage i Designercamp, Bandcamp, Dramacamp og Museumscamp med en ny tilføjelse, Tegneseriecamp.
Kulturcampen kulminerede torsdag eftermiddag med en gallaåbning og forestilling i Kulturhuset. Familier og venner mødte talstærkt op og fik en uforglemmelig oplevelse. Charlotte Abildgaard Paulsen fra Kulturcampens styregruppe bød velkommen, efterfulgt af Liv fra Museumscampen, som holdt åbningstalen for pop-up-museet. Karl og Niels klippede det røde bånd og åbnede dermed både udstillingen i pop-up-museet og Tegneseriecampens imponerende værker, som blev udstillet i Nedre Foyer.
På catwalken fremviste designerspirerne deres upcyclede kreationer til tonerne fra Bandcampen, der efterfølgende leverede en koncert med et væld af instrumenter og vokaler.
Dramacampen afsluttede med deres nyfortolkning af ’Den grimme ælling,’ som bød på både grin og tårer, mens de unge skuespillere optrådte på scenen.
Publikum gav stående bifald, og der var bred enighed om, at Kulturcampen var en succes, der gerne må gentages til næste år.