Fortsæt til indhold

Støt en god sag: Spejderne inviterer til lopper og musik

Der er mulighed for at høre en god handel, når Spejderne i Ørsted inviterer til loppefest.

Samfund
mw

Spejderne i Ørsted inviterer til loppemarked 1. september klokken 10 til 13 i Spejderlopper og Retro-butikken i Ørsted. Den mere end 600 kvadratmeter store loppebutik vil være fyldt til bristepunktet med brugte sager samt en masse udendørsboder.

Det oplyses i en pressemeddelelse.

Musikalsk underholdning vil blive leveret af bandet Roger and Over. Bandet vil skabe en festlig stemning gennem hele arrangementet. Derudover vil der være en tombola med 300 sponsorerede gevinster, som deltagerne kan vinde.

Loppemarkedet er en del af ELRO Dage, og derfor får alle, der ønsker at sælge egne genstande, mulighed for at opstille en bod udenfor butikken uden omkostninger.

Der vil være en masse specielle tilbud på dagen og et stort udvalg af tøj, hvor man kan fylde en pose for 50 kroner.

Kom og gør en handel og støt en god sag hos Spejderlopper og Retro, der er DDS Rougsø Gruppes økonomiske fundament – til glæde for både børn, unge og voksne.