Løsning på vej til færgehavn ramt af aflysninger - men: »Det er dybt frustrerende at vente så længe«
Der er indtil videre afsat fem millioner kroner til at etablere et nyt fenderanlæg på Anholt Havn. Først i 2025 kan løsningen være klar
I takt med at stormene sidste efterår begyndte at tage til blev det mere og mere frustrerende at være borger på Anholt.
Usædvanligt mange gange blev afgange med Anholtfærgen aflyst på grund af højvande.
Det skyldes, at der stor risiko for, at færgen bliver beskadiget, når den lægger til i Anholt Havn under højvande, fordi fenderanlægget på havnen ikke yder tilstrækkelig beskyttelse.
Nu ser det dog ud til, at der er en løsning på vej.
I den foreløbige budgetskitse i Norddjurs Kommune er der afsat fem millioner kroner til etablering af et nyt fenderanlæg.
Fenderanlægget er en slags kofanger, der sikrer, at færgen ikke bliver beskadiget. Kommunen er efter rådgivning med konsulentvirksomheden Cowi nået frem til en holdbar løsning.
Det fortæller Mads Holm-Petersen, der er souschef i Vej og Ejendom i Norddjurs Kommune.
»Vi har sat nogle kriterier op, der siger, at der højst må være én aflysning om året på grund af højvande, og der må ikke ske skader på færgen. Vurderingen fra vores konsulent siger, at det koster fem millioner at etablere, og det har vi anmodet om at få på budgettet,« forklarer Mads Holm-Petersen.
Flere 20 års-hændelser
Han vil ikke tage stilling til, om det er optimalt, at der med denne løsning stadig kan ske aflysninger på grund af højvande.
»Jeg er sikker på, at vi kunne have betalt mange, mange flere penge for at få noget, hvor der aldrig vil kunne ske aflysning på grund af for højt vand i havnen. Det ville blive meget dyrere, og derfor har vi arbejdet med formuleringen, at der højst må være én aflysning, og det har vi ikke fået modstand på fra nogen sider,« fortæller Mads Holm-Petersen.
Kommunens udgangspunkt har derfor været at imødekommet det faktum, at der vejrmæssigt forekommer flere såkaldte 20 års-hændelser, hvor storme får vandstanden til at stige.
»Lige nu er der flere 20 års-hændelser om året, og det er dem, vi skal have sikret os imod. Men 100 års-hændelser; dem kan vi ikke sikre os imod, og det er derfor vi har sat en ramme op for, hvor meget vi kan gøre,« uddyber Mads Holm-Petersen.
Uenighed trak sagen ud
Forholdene på Anholt Havn er egentlig et anliggende mellem færgeudvalget og Grenaa Havn, som også driver Anholt Havn.
I foråret lød meldingen fra havnen, at et nyt fenderanlæg kunne etableres i løbet af maj.
Siden da opstod der dog uenighed mellem færgeudvalget og havnen, idet førstnævnte ikke havde økonomien i budgetterne til at etablere nyt fenderanlæg, mens havnen ikke var forpligtet til at gøre det.
Derfor blev sagen overdraget til miljø- og teknikudvalget, som efterfølgende satte forvaltningen i gang med at finde en løsning.
Det betyder dog også, at det nye fenderanlæg nu er blevet en del af kommunens budgetforhandlinger for 2025.
Budgettet vedtages først endeligt i oktober og først i 2025 bliver de fem millioner kroner bevilget, så arbejdet kan gå i gang.
Aben skubbet videre
Derfor ser anholtborgerne nu ind i endnu en vintersæson, hvor højvande kan spille en utilregnelig rolle i Anholtfærgens afgangsplan, og det er temmelig frustrerende fortæller Katharina Jespersen, der er næstformand i Anholt Borgerforening.
»Jeg synes, vi har gjort, hvad vi kunne for at råbe op om det her problem. Vi har haft politikerne herovre, og alle foreninger på øen er gået sammen for at gøre opmærksom på det. Det handlede jo i bund og grund om, at der ikke var nogen, der ville betale for det, og så er aben skubbet videre og sagen er trukket i langdrag alt for længe,« siger Katharina Jespersen.
»Det er dybt frustrerende, fordi det var en problematik, som allerede blev taget op sidste år. Så har det bare trukket ud, og vi har ikke kunnet gøre noget,« siger hun.
Færgeudvalget kan betegnes som en slags forlænget arm for politikerne i miljø- og teknikudvalget, som alene har fokus på, at færgedriften til Anholt fungerer.
Ifølge formand for miljø- og teknikudvalget Niels Ole Birk (V) er det første gang nogensinde, det ikke er lykkedes for færgeudvalget og Anholt Havn at nå til enighed i en sag, så det har været nødvendigt at inddrage politikerne.
Tvisten drejede sig om den løsning, der kom på bordet i foråret, var acceptabel.
Det har havnen på den ene side vurderet, at den var, mens færgeudvalget har vurderet, at der stadig ville være risiko for skader på færgen. Det ville betyde efterfølgende reparationer og indsætning af erstatningsfærge, som ville trække yderligere udgifter med sig.
Forløbet ærgrer Niels Ole Birk.
»På den ene side kunne vi (miljø- og teknikudvalget, red.) i bagklogskabens lys godt have været på banen noget før for at finde en løsning. På den anden side mener jeg også, at det vil være at underkende det gode arbejde, færgeudvalget laver, og derfor har vi hele tiden troet på, at der kom en god løsning, og det er altså første gang, færgeudvalget ser sig nødsaget til at række ud til os og siger, at den her sag skal vi have noget hjælp til,« siger Niels Ole Birk.
Ikke vores ansvar
Det er Grenaa Havn, der også har ansvaret for driften af Anholt Havn.
CFO i Grenaa Havn Kirsten Hvid Schmidt er bestyrelsesformand Kattegatøens havn, og hun bekræfter, at hun tidligere på året præsenterede en væsentligt billigere løsning end de fem millioner, der nu er afsat i kommunens budget.
Hendes løsning på fender-problematikken kom ligeledes i stand i samarbejde med Cowi. Ifølge Kirsten Hvid Schmidt ville denne løsning også betyde, at et nyt fender-anlæg allerede ville have været etableret i forsommeren, og selv om løsningen var billigere afviser hun, at det har været et spørgsmål om at spare penge.
Det har nemlig aldrig været havnens forpligtelse at betale et nyt fender-anlæg, fortæller hun.
»Færgeudvalget var meget skråsikre på, at det var havnens ansvar uden at have vurderet det juridisk. Jeg har sådan set aldrig været i tvivl om, at det ikke var vores ansvar, for jeg synes, det står rimelig klart i kontrakten. Nu har kommunens jurister vurderet det, og det er også den konklusion, de er nået frem til,« siger Kirsten Hvid Schmidt.
Hendes forklaring er, at da aflysningerne begyndte at ramme Anholtfærgen i oktober sidste år, kontaktede hun straks Cowi for at finde en løsning.
Udgangspunktet var, at der hurtigst muligt skulle etableres et nyt og holdbart fender-anlæg, og hun afviser spørgsmålet, om prisen har været en parameter i den proces.
»Jeg har jo heller aldrig sagt, at vi skulle betale den billige løsning. Tværtimod har jeg nok sagt det modsatte. Men det er jo ingen hemmelighed, at Norddjurs Kommune ikke svømmer i penge, så jeg synes også, man skulle se, om der var en billigere løsning, og der fandt vi en, der kostede markant mindre og kunne laves hurtigere. Præmissen har hele tiden været, at færgen ikke skulle få skader, men det var ikke den løsning, færgeudvalget ville have, så jeg synes ikke, vi har været med til at forsinke processen,« lyder det fra Kirsten Hvid Schmidt.
Anholtfærgen var sidste år ramt af ni aflysninger på grund af højvande. Det er det højeste antal aflysninger Grenaa-Anholt Færgefart nogensinde har registreret.