Fortsæt til indhold

Flot fremmøde til Åbent Hus på Sundhedshuset

Samfund
Else SøjmarkRegionsrådet, Region Midtjylland Udvalgsformand Psykiatri- og Socialudvalget

Det var dejligt, at mange borgere søndag kiggede forbi til åbent hus på Sundhedshuset i Grenaa. Det førte til mange gode snakke med de fremmødte. Tak til jer.

Jeg talte blandt andet med to borgere, der spurgte ind til akutberedskabet i Grenaa og i regionen som helhed og efterlyste nærmere information om henvendelse både til 112 og lægevagten (information findes på regionens hjemmeside).

Det var vigtig viden for dem, at der fast er tre køretøjer i garagen på Sundhedshuset i Grenaa, nemlig to ambulancer og en døgndækket paramediciner bil. Jeg lovede at nævne det i dette indlæg til Lokalavisen / Grenaa Bladet, som jeg ville skrive efter åbent hus dagen.

Værd at vide er det også, at når en borger ringer 112, vurderes det, hvilken hjælp der er behov for, altså om der er brug for at sende ambulancen eller akutbilen og der kan suppleres med en akutlægebil og en akutlægehelikopter alt efter situationen. Regionens køretøjer hjælper også hinanden (flydende beredskab).

Både ambulance og paramediciner bil har virtuel kontakt med en speciallæge på hospitalet, som kan vurdere på prøver og andet, når der er behov for det.

Vi fik også gode snakke om den styrkelse, der er behov for af det nære sundhedsvæsen og som der er fokus på i regionens budgetforslag og det udspil til sundhedsreform, som regeringen har lagt frem. De lange afstande til hospitalerne betyder meget for borgerne.

Jeg ser derfor meget frem til udviklingen af det nære sundhedsvæsen i de kommende år. Herunder til det styrkede samarbejde mellem region, kommune og de praktiserende læger, der skal sikre mere sammenhængende patientforløb.

Jeg håber blandt andet, at søndagens arrangement har bidraget til at betrygge borgerne i, at de har et akutberedskab, de kan være trygge ved.