Parkinsonramte finder deres indre fighter i bokseringen
Skyggeboksning er effektiv træning for mennesker med parkinson. Deltagerne i Parkinsonforeningens årlige skoledag i Kolind+ fik syn for sagen.
Forleden blev Kolind+ fyldt med liv og engagement, da næsten 120 personer deltog i Parkinsonforeningens årlige skoledag.
Arrangementet, der er en del af foreningens initiativ til at sprede ny viden om parkinsonsygdommen, tiltrak både parkinsonramte og deres pårørende fra hele Østjylland.
Det har været en fantastisk dag med masser af nyttig information og gode oplevelser.Niels Erik Iversen
Fokus på boksetræning
Et af dagens store højdepunkter var introduktionen til Parkinson boksning, som Hornslet Bokseklub stod for.
Tre velanskrevne instruktører fra klubben med cheftræner Arne Lund Christensen i spidsen tog sig af de omkring 50 parkinsonramte deltagere og gav dem en smagsprøve på, hvordan boksetræning kan være en effektiv måde at holde kroppen i gang på.
Boksetræning er særligt velegnet for parkinsonramte, fordi det træner balance, koordination og krydsreaktioner – alle elementer, der kan hjælpe med at modvirke nogle af sygdommens symptomer.
Det er vigtigt at understrege, at der ikke er tale om fysisk kontakt, men udelukkende træningselementer, der er gavnlige for deltagerne.
Hornslet Bokseklub har taget imod udfordringen med stor entusiasme.
Klubben er en af de første i Jylland, der er blevet involveret i det landsdækkende projekt ”Rock Steady Boxing”, som er målrettet personer med Parkinson. Projektet er et samarbejde mellem Danmarks Bokse-Union og Parkinsonforeningen og bygger på den højeste faglige viden om parkinson, træning og boksning.
Engageret Iversen
Niels Erik Iversen, næstformand i bestyrelsen for Parkinsonforeningen Østjylland og tidligere kommunalbestyrelsesmedlem i Norddjurs og regionsrådsmedlem, var en af de drivende kræfter bag arrangementet.
Niels Erik Iversen fik før sommerferien 2019 at vide, at han havde fået Parkinsons sygdom. Det var af indlysende årsager et chok for den meget aktive mand, der altid har været i god form med ugentlige løbeture og gymnastik på programmet. Næsten ti maratonløb er det også blevet til.
»Jeg var selvfølgelig langt nede nogle dage, men gode snakke med min familie hjalp på humøret, og jeg havde det jo fint og har det fortsat glimrende,« lød det fra den mangeårige politiker til Lokalavisen.
Han kom hurtigt i medicinsk behandling og i dag har det fint efter omstændighederne, fortæller han.
Hans lange politiske karriere har strakt sig over to perioder i det daværende Grenaa Byråd fra 1998 til 2006, to perioder i Norddjurs Kommunalbestyrelse fra 2007 til 2012 og to perioder i Regionsrådet fra 2013 til 2021.
Om arrangementet i Kolind+, siger en begejstret Niels Erik Iversen:
»Det har været en fantastisk dag med masser af nyttig information og gode oplevelser. Vi er stolte af at kunne afholde sådanne arrangementer, der både informerer og skaber fællesskab.«
Omsorg for pårørende
Mens de parkinsonramte deltog i boksetræningen, blev der afholdt et foredrag for de pårørende.
Marie Lenstrup, landsformand for foreningen Pårørende i Danmark, delte sine personlige erfaringer som pårørende til en mand, der levede med Parkinson i ti år.
Hendes foredrag, baseret på hendes bog ”Overlevelsesmanual for omsorgspårørende”, gav indsigt i, hvordan pårørende kan passe på sig selv og finde den nødvendige hjælp.
Kostens betydning
Eftermiddagen bød på et oplæg fra diætist Sofie Seirup fra Parkinsonforeningen, som talte om kostens betydning for parkinsonramte. Hun fremhævede, hvordan den rette kost kan påvirke sygdommens forløb og samspillet mellem kost og medicin.
Lone Kristensen, formand for Djurslandklubben, var også med til at sikre, at arrangementet forløb glat og var fyldt med indholdsrige aktiviteter.
Parkinsonforeningen afholder årligt to skoledage, og næste gang er det en anden klub i Østjylland kredsen, der står for tur.