»Jeg elsker alt ved jernbanen«
Allingåbro Modeljernbane er rykket ind i autentiske lokaler ved Djursland for fuld Damp.
Hvor ellers end i en gammel togvogn skulle man indrette en modeljernbane?
Emil E. Rivli har sammen med to interessefæller lavet en modeljernbane i skala 1:87 med både damplokomotiver, moderne elektriske tog og historiske togvogne. De har bygget den op i den gamle togvogn ved Djursland for fuld Damp ved den gamle station i Allingåbro.
Her finder man et på én gang autentisk billede af togdrift og samtidig et eldorado for modeltogs-entusiaster.
Kopi af Allingåbro og Grenaa
Modeljernbanen er bygget som en kopi af Allingåbro med flere af de autentiske bygninger fra Hovedgaden i perioden 1950-1960. Her er Den gamle station, hotellet, den gamle bank, bageren, motorcykelforretningen etc. Bygningerne er en gave fra modeljernbaneklubben Gudenåen Randers.
I den anden side af togvognen er en tilsvarende model af stationen i Grenaa fra perioden 1990-2000 ved at blive bygget. I enden af togvognen løber jernbanen forbi mere anonyme landskaber og bygninger.
»Jeg elsker alt ved jernbanen. Det er sjovt, både at bygge op og lære at lægge spor.«
Emil E. Rivli bidrager selv med en del tog og skinner, og en del er sponsoreret af private og forretningen Felderbanen i Kolding. Alle tog er køreklar.
Man må gerne køre
Hos både børn og voksne kan det klø i fingrene efter at sætte togene i gang med controlleren, og det er Emil E. Rivlis holdning at man også må køre med togene, hvis man har lyst.
”Det er flest ældre, der dyrker modeltog som hobby, så jeg vil gerne vække interessen hos børn og unge til at føre den videre.”
Emil E. Rivli er overrasket over interessen.
»Der er kommet mange flere end jeg havde regnet med.«
Man skal holde øje med skiltet ude foran togvognen, hvis man vil ind. Det er ude hver lørdag i sommersæsonen, mens skiltet kun sættes ud enkelte dage resten af året.
En særlig toghistorie
Selve togvognen er et kapitel for sig og i sig selv et særligt stykke toghistorie. Vognen blev bygget i 1973 som personvogn, men i starten af 1990’erne byggede DSB’s Reno den om som en særlig børnevogn med et stort legerum.
Sådan kørte den fra 1993 til 1998, og fra 1998 til 2002 blev den fragtet rundt i Danmark som veterantogvogn. I 2002 fik den fast adresse i Allingåbro, og var i nogle år ramme om Byens Butik. Derefter og indtil modeljernbanen flyttede ind blev den brugt til lager for Djursland for fuld Damp.
Der er under cirka 10 tilbage i Danmark af denne type, og der er kun bygget to børnevogne. Den anden står i Marstal på Fyn.
»Jo, det er et klenodie. Togvognen er forholdsvis velholdt i betragtning af alderen, og jeg vil gerne, at den står her en del år endnu,« siger Emil E. Rivli.
At få tingene til at virke
Emil E. Rivli fandt interessen for modeltog efter at han som fem-seks årig fik sit første startsæt af sin far. Interessen blegnede lidt, da han blev voksen, men i corona-tiden fandt han den frem igen.
Det betyder, at han tager ud og fotograferer veterantog. Nogle gange finder han et spotsted, hvor han tager billeder af forbipasserende tog. Billederne lægges på Facebook i nogle af de forskellige grupper om tog og jernbaner til glæde for alle de andre, er også er bidt af jernbaner og tog.
Han kan også lide at dykke ned i historien for at gøre modeljernbanen så virkelig og tidstro som muligt.
Selve det at bygge er også ganske specielt. Blandt andet arbejder gruppen i øjeblikket med at sætte lys op, både i lyssignalerne og inde i husene.
»Det er ro og en væren i sin egen verden. Og det er en kæmpe tilfredsstillelse at få tingene til at virke.«