Randers City betaler for din parkering – skal lokke flere til midtbyen
Ny ordning skal gøre det mere attraktivt at handle lokalt i Randers i juleperioden.
Randers Cityforening har lanceret et nyt initiativ, der skal gøre det billigere og nemmere for kunderne at handle i midtbyen. Kunder kan få 10 kroner refunderet af deres parkering, når de handler for mindst 250 kroner i en af de deltagende butikker.
»Det her er vores måde at sige tak til kunderne og samtidig skabe de bedste forudsætninger for julehandlen i midtbyen,« siger Sille Fogh, citychef i Randers Cityforening.
I praksis betyder ordningen, at butikker med et særligt klistermærke i vinduet refunderer 10 kroner pr. kunde, der handler for over 250 kroner. Refunderingen kan ske på flere måder – kontant eller som fradrag på kvitteringen, alt efter hvad butikken foretrækker.
Kunder, der handler i flere butikker med ordningen, kan få refusionen i hver butik, de handler i. Dermed kan kunder, der besøger flere butikker, få dækket en større del af deres parkeringsudgift. Man skal blot vise sin parkeringsapp, hvor man kan se en aktiv parkering.
Vi vender bøtten
Liselotte Krogh er indehaver af Guldcentret i Randers. Hun har været forretningsdrivende i byen i over 40 år.
»I Randers har kunderne altid talt meget om parkering. Og selvom man drømmer om gratis parkering, så er det urealistisk. Nu prøver vi at vende bøtten rundt og sende et signal om, at du altid kan handle i Randers.«
Hun tilføjer:
»Randers by har aldrig været julepyntet flottere end i år. Det her skal også vise, at vi i den grad står sammen i Randers Cityforening.«
»Vi tager ansvar«
Citychefen Sille Fogh er enig:
»Vi vil gerne vise, at vi selv tager ansvar og gør en ekstra indsats for at tiltrække kunder til midtbyen. Det her er også en måde at sige: ”Vi elsker Randers midtby og vil gøre det endnu hyggeligere at handle lokalt”.«
Ifølge Sille Fogh er det vigtigt, at deltagelsen i ordningen er frivillig for butikkerne. Foreløbigt har 22 butikker tilmeldt sig initiativet, og det tal forventes at stige til over 30.
En oversigt over de deltagende butikker findes på Randers Cityforenings hjemmeside.
Sille Fogh nævner, at lignende initiativer findes i blandt andet storcentre og udlandet, hvor refundering af parkering er blevet en måde at forbedre kundeoplevelsen.
»Vi har ikke midlerne til at etablere et digitalt system, der kan gøre det helt gnidningsfrit, som man ser det andre steder. Men vi er glade for, at butikkerne bakker op og gør det let og enkelt for kunderne at få refunderet en del af parkeringen,« siger hun.