Fortsæt til indhold

»Bedrag og bras fra Kina«: Kritikken hegler ned over 'blind shopping'-koncept i Bruuns Galleri

Adskillige kunder mistænker King Colis for at svindle med "hemmelige" pakker. Det franske firma er ikke til at få fat i, men Bruuns Galleri forsvarer konceptet.

Samfund

Smilene var store og håbet endnu større, da hundredvis af aarhusianere 17. december troppede op i Bruuns Galleri for at prøve lykken med ’blind shopping’.

Et koncept, som det franske firma King Colis er kommet til Danmark og Aarhus med. Det går i al sin enkelhed ud på, at man betaler for vægten på en ’hjemløs’ pakke fra europæisk onlinehandel, som King Colis har opkøbt tonsvis af. Men man aner ikke, hvad pakken indeholder, når dankortet svinges.

Simpelt og ligetil. Du kan være heldig at få et dyrt smykke for ingen penge eller ende med at overbetale for kinesisk bras fra Temu, forestiller man sig. Men spørgsmålet er, om det er en naiv forestilling?

For mange håbefulde kunders vedkommende blev oplevelsen i hvert fald en gedigen skuffelse og bød på netop lavkvalitetsprodukter fra Kina.

Gamle skægstubbe

Hos TV2 Østjylland kan man læse om Johnny, der betalte et par tusinde kroner for, hvad han troede var en iPhone, men viste sig at være en form for lampe.

På de sociale medier regner kritikken ned over King Colis, og det samme gør sig gældende på Trustpilot, som flere aarhusianske kunder er tyet til efter åbningen i Bruuns Galleri.

»Det er svindel og virkelig meget bras, der ikke har nogen værdi. Alle pakkerne har været åbnet på forhånd, og emballage var brudt på alle tingene,« skriver Cathrine Jensen.

»Alle tre pakker havde været åbnet, og der var fjernet et memorycard fra en af dem,« skriver Michael Frost.

Jonas Bagger Christiansen oplevede også, at alle hans pakker havde været åbnet.

»Produkterne lignede returnerede varer. Min lillebror fik sågar en barbermaskine med gamle skægstubbe i. Hold jer væk. Det er et ripoff,« skriver han.

En læser har sendt dette billede af købte pakker, der tydeligvis har været åbnet og tapet til.

Åbnet eller ej?

På Trustpilot har King Colis fået lutter harmdirrende 1-stjernede anmeldelser, og generelt mistænker kunderne, at King Colis har fjernet eventuelle produkter af værdi.

Avisen testede også konceptet og endte med at betale 480 kr. for en kinesisk luftmadras af dårlig kvalitet, som kunne erhverves på Amazon for 190 kr.. Også vores pakke havde åbenlyst været åbnet før.

Vores pakke bar præg af at have været åbnet før. Åbningen var bulet og lukket til med tape. Også kanterne var lukket til med tape og så ud til at have været revet op. Foto: Danni Paulsen

På King Colis hjemmeside kan man se et væld af billeder fra andre butikker af storsmilende kunder, der har fået alt fra Rolex-ure, til tablets, iPhones, droner og alskens mærkevarer. Én kvinde har sågar fået en lille guldbarre...

Det er dog ikke lykkedes avisen at finde aarhusianere, der har været så heldige.

Avisen ville gerne have King Colis til at svare på kritikken. Særligt det faktum, at pakkerne lader til at have været brudt op, for på firmaets hjemmeside står der, at der sælges »tabte pakker med garanti - aldrig åbnede«.

»Vi sælger pakkerne i præcis den tilstand, vi får dem i, og ingen kender indholdet,« skriver King Colis på hjemmesiden.

Firmaet er dog ikke vendt tilbage på avisens henvendelser.

Claus Brændgaard, centerchef hos Bruuns Galleri, mener godt, at shoppingcentret kan stå inde for konceptet. Foto: Joachim Ladefoged

Centerchef: Sjov gimmick

Lidt af harmen på de sociale medier og Trustpilot rettes også mod Bruuns Galleri, der kritiseres for at lægge shoppingcenter til.

Ifølge regional center manager Claus Brændgaard har Bruuns Galleri kun modtaget få klager, og han forklarer, at konceptet skal ses som en sjov gimmick.

»Vi syntes, at det var et sjovt koncept til en popup-periode her i julen. Det kan noget andet og giver smil på læberne. Vores kunder har taget rigtig positivt imod det, og der har været et stort antal mennesker inde at prøve det.«

»Men det er vigtigt at sige, at man ved jo ikke, hvad man får. Man kan være rigtig heldig eller uheldig. Det er lidt ligesom at spille lotto,« siger han.

Til kritikken af de åbnede pakker, siger han:

»King Colis skal jo overholde nogle retningslinjer ift. pakkerne. Det har vi tillid til, at de gør. Vi har fuld tillid til, at det er, som de skriver, at man kan være heldig at få noget, der er mere værd, end prisen man giver.«

Han slår en stor latter op, da han hører om avisens uheldige madraskøb.

»Ja, og det er jo desværre risikoen ved det her. Det er ligesom, når man gambler. Man ved, at chancen for gevinst er relativt lille, men det kunne være fedt, hvis man vandt, ikke? Vi oplever egentlig, at kunderne synes, at det har været en sjov gimmick. En popup-butik er jo for at prøve nogle ting af, og derfor har vi valgt at prøve det her i seks dage op til jul.«

Vi kan jo se, at ord som svindel og bedrageri går igen i anmeldelserne af King Colis. Er det noget, I undersøger, inden I indgår sådanne samarbejder?

»Vi foretager selvfølgelig en vurdering af den enkelte virksomhed, som vi indgår samarbejder med. Den skal leve op til dansk lovgivning - det har vi tillid til, at den gør - og vi skal kunne stå inde for det, de leverer.«

Så I står inde for King Colis?

»Ja. Men vi opfordrer kunder, der har spørgsmål, til at kontakte King Colis direkte.«

King Colis-koncepter findes i øjeblikket i København og Aarhus. På åbningsdagen i Bruuns Galleri lykkedes det TV2 Østjylland at få fat i King Colis’ medejer Alexis Faure, som sagde, at han forventer flere popup-butikker i Danmark i 2025.

For 480 kr. kinesisk luftmadras. Hvad mere kan man ønske sig...? Foto: Danni Paulsen