Fortsæt til indhold

Hurra: Foreningsdanmark får nem adgang til bankkonti

Folketinget vedtager banebrydende lov, der sikrer hurtig og enkel oprettelse af erhvervskonti for små virksomheder og foreninger.

Samfund

Foreningsledere har længe revet sig i håret og bandet og svovlet over, hvorfor det skal være så besværligt og bureaukratisk at være frivillig folkevalgt foreningsleder i en forening med små 1000 medlemmer.

Men nu er der endelig godt nyt! Folketinget har i dag vedtaget en ny lov, der revolutionerer adgangen til bankkonti for mindre virksomheder og foreninger. Med denne lov bliver det nu langt lettere at oprette en basal erhvervskonto, hvilket vil gøre hverdagen betydeligt nemmere for mange.

En kæmpe lettelse

De seneste år har mange erhvervsdrivende og foreninger oplevet store udfordringer med at oprette en konto i danske pengeinstitutter. Flere har endda oplevet at blive afvist, når de forsøgte at åbne en konto.

Den nye lov sikrer, at pengeinstitutter skal behandle anmodninger om at åbne en basal erhvervskonto inden for 10 dage, forudsat at anmodningen er fuldt oplyst.

Dette vil give erhvervsdrivende og foreninger mulighed for at indsætte modtagne betalinger, lette administrationen og få adgang til en Nemkonto.

Sikkerhed og gennemsigtighed

Selvom pengeinstitutter i særlige tilfælde kan afvise at oprette en basal erhvervskonto, f.eks. ved mistanke om hvidvask, er der nu etableret en klagemulighed.

Dette sikrer, at virksomheder og foreninger kan få efterprøvet pengeinstitutternes eventuelle afslag på en ansøgning om en basal erhvervskonto.