Fitnesscenter gik konkurs: Nu er det genåbnet med ny ejer
Centret lukkede 6. februar, men er åbnet igen pr. dags dato, fortæller den nye ejer.
Hinnerup Fitness er lukket efter at være gået konkurs.
Lukningen blev annonceret på centrets Facebook-profil 6. februar, hvor de tidligere ejere, Trine Friis og Jens Tønnesen, der har drevet centret siden 2022, skrev.
»Vi har igennem lang tid haft store udefrakommende samarbejdsproblemer og bliver igen og igen mødt med mange og meget urimelige og uacceptable vilkår, der gør det ekstremt svært at drive virksomheden fremover. Derfor ser vi desværre ingen anden udvej, end at vi må stoppe vores drøm her.«
Opslaget er siden blevet slettet.
Kurator og advokat ved INNOVA Advokatfirma Martin Breum Sønder, blev udpeget til at stå for konkursbehandlingen af Hinnerup Fitness. Han fortæller til Din Avis Favrskov, at det i forbindelse med konkursen hurtigt blev klart, at aktiverne, herunder en omdiskuteret andel af medlemskartoteket og de immaterielle rettigheder som domænet Hinnerup Fitness, skulle sælges.
Ifølge kuratoren har disse aktiver været genstand for tvister mellem de tidligere ejere og udlejeren af centret.
»Det har klart været hårdt for Jens og Trine, men de har bidraget med alt, hvad de kunne, for at få det til at gå hurtigt.«
Ny ejer
Som kurator er Martin Breum Sønders rolle tvedelt.
»Jeg skal både undersøge, om der er sket noget, der er i strid med loven, og jeg skal sælge aktiverne bedst muligt i kreditorernes interesse.«
I den forbindelse har han været i forhandlinger med flere interesserede købere og fortæller, at de højeste bud er blevet accepteret.
»Jeg har modtaget bud og solgt aktiverne i konkursboet til højestbydende, der nu vil åbne fitnesscentret igen,« siger han og fortæller, at udlejeren, som ejer lokalerne og størstedelen af maskinerne i Hinnerup Fitness, også har været involveret i købsprocessen af aktiverne.
»Han har jo været hurtig til at byde på aktiverne, da han har en nærliggende interesse i lokalerne og udstyret,« forklarer Martin Breum Sønder, men han kan ikke kommentere på, om udlejeren selv har købt de resterende aktiver – medlemskartotek og navn – eller om det er udlejer, der også har overtaget driften af centret.
Udlejer, Jens Lundgren bekræfter dog til Din Avis Favrskov, at han er den nye ejer af Hinnerup Fitness.
»Jeg er udlejer, ejer og den der har åbnet det igen,« siger han og fortæller, at Hinnerup Fitnesss er genåbnet pr. dags dato.
»Vi har gjort alt, hvad vi kunne for at få det i gang så hurtigt som muligt.«
Han fortæller desuden, at eksisterende medlemskaber fortsætter som hidtil.
»Jeg har købt det af kurator, så vi har lavet en overtagelse af aktiviteter. Fremadrettet vil vi fortsat modernisere fitnesscentret og udbygge det. Det bliver rigtig godt.«
Din Avis Favrskov arbejder i skrivende stund på at få en kommentar fra de tidligere ejere.