Fortsæt til indhold

Letbanen hæver stemmen: I disse timer skal du altså passe på

Aarhus Letbane og Midttrafik opfordrer passagerer med cykel til at udvise hensyn i myldretiden

Samfund
jro

Siden januar har det været muligt at tage cyklen gratis med i Midttrafiks busser og Letbanen.

Der kan dog opstå problemer med pladsen - især i myldretiden.

Derfor kommer Midttrafik nu - i en ny kampagne - med en opfordring til passagererne.

Det er særligt i myldretiden på hverdage mellem klokken 7-9 om morgenen og klokken 15-18 om eftermiddagen, hvor det kan være en udfordring at få plads til cyklen.

Det gælder især på L2 mellem Aarhus H og Aarhus Universitetshospital.

»Det er en positiv nyhed, at cykler nu kan tages gratis med – også i Letbanen. Men vi oplever, at visse afgange allerede er fyldte. Derfor er det vigtigt, at passagererne er opmærksomme på, at det ikke altid vil være muligt at tage cyklen med,« siger Michael Borre, administrerende direktør for Aarhus Letbane.

Vis hensyn

Midttrafik bakker op om budskabet og beder passagerer med cykler tage ansvar for en god rejseoplevelse for alle:

»Det er vigtigt, at alle passagerer får en god oplevelse. Derfor beder vi passagerer med cykler om at tage hensyn og være opmærksomme på, om der er plads,« udtaler Lars Berg, direktør for Midttrafik

Han tilføjer: »Hensynet gælder selvfølgelig også den anden vej. Cykler skal placeres i flexarealet og her beder vi de øvrige passagerer vise hensyn, så passagerer med cykel kan komme hurtigt på plads.«

Letbanens flexareal er for øvrigt forbeholdt cykler, barnevogne, kørestole m.m.

Her gælder det selvfølgelig, at der skal tages hensyn til alle.