Fortsæt til indhold

Skal Niklas Lambek Pallesen fra Hørning Håndbold være Årets Energibombe?

Niklas Lambek Pallesen fra Hørning Håndbold er nomineret som Årets Energibombe. En pris som AURA uddeler for at hylde de lokale frivillige.

Samfund
kfp

Niklas Lambek Pallesen fra Hørning Håndbold er nomineret som Årets Energibombe.

Niklas Lambek Pallesen er medlem af bestyrelsen, træner, årgangsansvarlig, turneringsansvarlig og sponsorsansvarlig, og han er indstillet til prisen af Lene Bryldt. Lene Bryldt har også selv har været håndboldtræner og i den forbindelse haft Niklas Lambek Pallesen under sine vinger, da han startede som hjælpetræner. I indstillingen af Niklas skriver Lene Bryldt blandt andet:

»Niklas er en ildsjæl udover det sædvanlige. Trods sin unge alder på bare 25 år, så har han været frivillig i Hørning Håndbold i godt 10 år. Han startede som ung hjælpetræner og har sidenhen påtaget sig mere og mere ansvar først som træner og sidenhen som årgangsansvarlig for flere hold, og han er nu også en del af bestyrelsen.

Niklas deltager som leder og koordinator til vores fællesarrangementer i ungdomsafdelingen. Han er altid klar på at give en hånd med, når der skal løftes opgaver af forskellig karakter. Niklas er derudover meget vellidt hos spillerne og af klubbens øvrige frivillige, og han er på trods af sin unge aldre god til at være tydelig, rolig og udvise autoritet i stort set alle situationer.«

Niklas Lambek Pallesen er utrolig glad og stolt over at være nomineret til prisen:

»Jeg synes, det er et kæmpe privilegie, at jeg og mit arbejde bliver set på den måde, og jeg er meget beæret over at blive anerkendt for det, jeg laver. Jeg er vokset op i Hørning Håndbold, og jeg lever og ånder for håndbold. Da jeg var yngre, havde jeg ikke tid til at tage hjem, når min egen træning sluttede, jeg skulle have det hele med i hallen,« siger han og fortsætter:

»Nu har jeg været frivillig i klubben i mange år, og jeg er vild med at være en del af noget, og det ansvar jeg har i klubben. Jeg er glad for muligheden for at kunne give en masse videre til de andre i klubben og være en rollemodel for de yngre spillere. Og så synes jeg, at det er fedt at have fingeren på pulsen og være med i (næsten) alt i klubben.«