Fortsæt til indhold

Efter 40 år strømmer kunderne stadig til fra nær og fjern: »Det er vigtigt med et godt forhold til kunderne«

Henning og Karen-Margrethe åbnede et plantecenter for 40 år siden. I dag nyder parret stadig at tale med kunderne.

Samfund

Mørket faldt på, og de to børn satte sig ind på bagsæderne i den røde Mazda. Karen-Margrethe og Henning Teglgaard satte kursen mod Bjerringbro, hvor nye træer ventede.

Sådan gjorde de ofte, da børnene var små – og inden leverandørerne begyndte at bringe træer og planter ud til Christianmindevej’s Plantecenter.

»Vi snakkede tit om, om ungerne havde syntes, det var træls – men de syntes det var så hyggeligt at være med,« fortæller Karen-Margrethe Teglgaard, der siden 1985 har drevet Christiansmindevej’s Plantecenter sammen med sin mand Henning Teglgaard.

Børnene var ofte med i plantecentret, hvor de frit kunne løbe rundt blandt kunderne, der strømmede til fra nær og fjern.

Og flere kunder kendte de to børn, der i dag er voksne.

Det samme er butikken, der den 15. april fylder 40 år.

»Vi forstår simpelthen ikke, hvor de 40 år er blevet af,« lyder det fra Henning Teglgaard, der sammen med sin hustru etablerede plantecentret sammen med sine forældre, der i forvejen drev et lille familiegartneri på adressen.

»I 1985 foreslog jeg, at vi skulle lave et plantecenter i fællesskab, og det var de heldigvis med på. Det involverede jo selvfølgelig Karen-Margrethe,« fortæller Henning Teglgaard med et lille smil på læberne.

Det lå ellers ikke i kortene, at Karen-Margrethe skulle arbejde i et plantecenter, for hun begyndte på sygeplejeskolen samme år.

»Jeg arbejdede som sygeplejerske indtil 2004. Det fungerede ret godt med, at jeg havde aften- og natarbejde som sygeplejerske, og så kunne jeg være her i plantecentret i dagtimerne. I nogle år fik jeg lov til at tage orlov i tre måneder, når der var travlest her i butikken, men det kunne jeg ikke blive ved med – og så stoppede jeg som sygeplejerske og lagde al min tid her,« fortæller Karen- Margrethe.

I 1989 købte parret plantecentret og byttede hus med Hennings forældre, der boede lige ved siden af plantecentret.

Det gjorde det på mange måder lettere at skabe balance mellem forretning og familie. Men det betød også, at det ind imellem bankede på døren til privaten – også uden for åbningstiden.

»Så ville folk spørge om lov til at gå en tur i den bagerste del her, fordi de troede det var en del af vores have,« fortæller Karen-Margrethe.

Til at begynde med var de kun de to til at tage sig af plantecentret. Først i 2000 ansatte parret deres første medarbejder: en gartner, der endte med at være ansat i 13 år. Siden er der kommet flere ansatte og elever til firmaet. For nylig kunne stedets længstsiddende gartner fejre 15-års jubilæum.

»Da han begyndte her, begyndte vi også selv at holde fri hver anden weekend. Det har virkelig gjort meget for os,« fortæller Karen-Margrethe Teglgaard.

Det kunne ellers godt være svært at holde helt fri.

Vi var jo også altid hjemme, når de kom fra skole. Vi har altid prøvet at inddrage børnene i det gennem tiden – men aldrig med henblik på, at de skulle overtage firmaet en dag. Det skulle de selv finde ud af, og det har faktisk aldrig ligget i kortene.
Karen-Margrethe og Henning Teglgaard, Christianmindevej's Plantecenter

Der blev talt meget arbejde inden for husets fire vægge. Det var svært at lade være.

Også selvom børnene var hjemme. De blev på en eller anden måde en del af familieforetagendet allerede fra barnsben. Det var hyggeligt at have dem med i plantecentret.

»Vi var jo også altid hjemme, når de kom fra skole. Vi har altid prøvet at inddrage børnene i det gennem tiden – men aldrig med henblik på, at de skulle overtage firmaet en dag. Det skulle de selv finde ud af, og det har faktisk aldrig ligget i kortene,« siger parret.

Det summer stadig af liv i Christianmindevej’s Plantecenter, der ad flere omgange er bygget om og udvidet. Senest i 2011 stod forretningen over for en stor udvidelse.

Foto: Katrine Friis Pedersen.

Flere kunder kigger hver dag rundt i forretningen med alverdens blomster, træer og jord, og Karen-Margrethe og Henning Teglgaard er altid klar til at vejlede og hjælpe kunderne.

Nogle kunder har været med næsten helt fra begyndelsen, andre er kommet siden de var små sammen med deres forældre, og en helt anden gruppe af kunder kommer fra andre byer.

»Vi har rigtig mange trofaste kunder, der har fulgt os i mange år. Det er vigtigt for os med et godt forhold til kunderne – nogle af dem kan vi tale længe med og bliver så afbrudt, når der kommer en kunde ind. Flere kunder kan også huske vores datter som helt lille, når de ser hende – og vi har mange kunder, der spørger ind til vores børn,« lyder det fra parret, der nu nyder at se deres to børnebørn være med i plantecentret – præcis som deres egne var det.

»Vi elsker at have dem her – vores barnebarn på fire år viser kunderne rundt. Det er lidt som, da vi havde vores egne børn med herude,« siger Karen-Margrethe smilende.

Nu er der gået 40 år – hvor længe skal I blive ved?

»Det ved vi ikke. Vi har ikke nogen fremtidsplaner. Der er stadig meget arbejde i os, og den ene dag tage den anden. Vi har heller ikke umiddelbart nogen til at overtage. Så planen må vel være at finde nogen at sælge det til, men det bliver i hvert fald ikke på den her side af min 70 års fødselsdag,« fortæller Henning Teglgaard.

»Men vi drømmer om at have mere og mere fri. Det var også derfor, vi byggede sommerhus ved Mariager Fjord i 2022. Der nyder vi virkelig at komme op. Der kan vi rigtig holde fri – og deroppe har vi en aftale om ikke at snakke arbejde,« lyder det fra Karen-Margrethe Teglgaard.

Parret fejrer både Christianmindevej’s Plantecenters 40 års fødselsdag og Henning Teglgaards 65 års fødselsdag den 15. april.