Fortsæt til indhold

Farvel til en epoke – og til maleriet: Tidligere borgmester markerer sin afsked med et brud med traditioner

Nu kommer Jan Petersens borgmesterportræt op at hænge i byrådssalen. Fredag blev værket afsløret på rådhuset i Grenaa.

Samfund
Anette Bonde

Tidligere borgmester og folketingsmedlem Jan Petersen kan ane afslutningen af sin karriere.

Efter 33 år i politik for Socialdemokratiet har han besluttet ikke at genopstille ved det kommende kommunalvalg.

31. december 2025 er hans sidste dag som medlem af kommunalbestyrelsen i Norddjurs.

Det blev til 17 år i Folketinget og 16 år i kommunalbestyrelsen i Norddjurs, heraf de 12 år som borgmester.

Som traditionen byder, skal også hans portræt op at hænge i byrådssalen ved siden af portrætterne af hans forgængere i borgmesterstolen.

Fredag 11. april blev værket afsløret i rådhusets gæstekantine, og ulig sine forgængere havde han valgt at lade sig fotografere og ikke male.

En varm og munter stemning fyldte rummet, hvor familie, venner, politiske kollegaer, embedsfolk med mere var mødt op. Talerne var farverige og hjertelige, og Jan Petersen måtte ind imellem tørre øjnene.

Menneskelige relationer

Borgmester Kasper Bjerregaard (V) nævnte Jan Petersens flotte politiske karriere, og fremhævede de menneskelige relationer, som Jan Petersen har knyttet undervejs.

»Vi to har også fået en god relation. Den er helt speciel og den er kun blevet bedre gennem årene.«

Borgmester Kasper Bjerregaard nævnte Jan Petersens og sine egne bestræbelser på at få Socialdemokratiet og Venstre til at finde hinanden henover midten og sammen være med til at skabe et godt samarbejde i hele kommunalbestyrelsen. Foto: Anette Bonde.

Han nævnte, at fronterne var trukket stærkt op, da han selv startede som politiker, mens de i dag ikke er så markante.

»Dengang var Socialdemokratiet vores modstander, og du var fjendebilledet. Det var ikke kutyme med et bredt samarbejde hen over midten. Men sådan så vi ikke på det. Vi ville samarbejde, for vi ville det bedste for Norddjurs. I dag er det landet i et frugtbart samarbejde, både henover midten og i hele kommunalbestyrelsen.«

Han sluttede med en munter bemærkning om, hvad Jan Petersens rolle ville blive fremover – blandt andet at arbejde for en socialdemokratisk borgmester ved næste valg.

»Din tid som officiel politiker er snart forbi, men jeg er sikker på at du fortsat vil arbejde for løsninger til glæde for andre. Og du vil sikkert også arbejde for, at min rolle også vil være en anden efter valget.«

Miljø, økonomi og socialpolitik

Allan Gjersbøl Jørgensen, udvalgsformand og borgmesterkandidat for socialdemokratiet, nævnte nogle af Jan Petersens mærkesager, blandt andet klima og miljø, økonomi og et hjerte for de socialt knap så heldige.

Han havde dagen forinden mødt statsminister Mette Frederiksen, der var på besøg i Norddjurs. Allan Gjersbøl Jørgensen medbragte en hilsen fra hende til Jan Petersen og hans familie samt en tak for alt det, han har betydet.

Han konstaterede også, at Jan Petersen ikke havde fået den afslutning, han ønskede, nemlig som borgmester.

»Men selv i de sværeste perioder og stormvejr blev du på broen og fik forhandlet store problemer på plads. Tak for at du var borgmester med hele hjertet og som et forbillede.«

Kendt ham som familiefar

Fotograf Kristoffer Juul-Pedersen takkede for den tillid Jan Petersen viste ham, og fortalte, at han både har kendt ham som politiker og som familiefar gennem sit venskab med Jan Petersens børn.

Jan Petersen og fotograf Kristoffer Juul-Pedersen efter afsløringen af portrættet. Foto: Anette Bonde.

Han nævnte, at Jan Petersen var klar på noget nyt i forhold til sit portræt, og at han lagde vægt på at fotografiet ikke blot skulle ligne, men også fange noget dybere.

Portrætfotografiet er taget hjemme i Jan Petersens eget kontor.

Mødet med mennesker

Som en overraskelse havde Jan Petersen hustru Lotte Henriksen også skrevet sig på talerlisten. Hun så tilbage på Jan Petersens mange år i politik, og nævnte, at politik ikke kun er sjovt.

»Det sjoveste for dig har altid været mødet med mennesker. Det var sjovere end processer og formaliteter.«

Hun nævnte de afsavn, som familien har oplevet, blandt andet med Folketingspolitikerens overnatninger i København, og fejringer i familien, hvor han ikke altid var nærværende.

»Da du blev lokalpolitiker, så vi heldigvis mere til dig. Nu skal vi nyde vores børn og børnebørn. Jeg glæder mig til at dele det med dig.«

Nøjsomhed er en dyd

Efter fællessang nummer to, ”I Danmark er jeg født”, var det Jan Petersens tur.

Han indledte med, at han derhjemme har et foto af sin far siddende ved det samme skrivebord som han selv sidder ved på fotografiet.

Han nævnte også, at han har fået adskillige rykkere og opfordringer til at lade sig portrættere til rådhussalen.

»Jeg var i tvivl om, hvordan denne opgave skulle gribes an. Jeg har også kigget lidt på prisen. Nøjsomhed er en dyd. Jeg kender ingen lokale portrætmalere, og jeg har altid været fascineret af fotografi. Det kan sige mere end så mange siders tekst.«

Han valgte Kristoffer Juul-Pedersen, som kendte Jan Petersen i forvejen.

»Han rummer noget musikalsk og noget vildskab, der forenes i noget fantastisk.«

Jan Petersen betonede derefter sin tilknytning til Norddjurs og det lokale.

»Mit udgangspunkt alle årene har været, at jeg hører til på min hjemegn. Her er marker, hedestrækninger, kysten og stranden.«

Det var da heller ikke tilfældigt, at han havde valgt ”I Danmark er jeg født” som fællessang.

»Forudsætningen for at rumme verden, er at man hører til et sted.«

Jan Petersen modtog en stående klapsalve efter sin tale.

Når kommunalbestyrelsen mødes næste gang 22. april vil portrættet af Jan Petersen kunne ses i byrådssalen.

Jan Petersen flankeret af Allan Gjersbøl Jørgensen, Kasper Bjerregaard og fotograf Kristoffer Juul-Pedersen. Foto: Norddjurs Kommune.