Fortsæt til indhold

Aarhus-ildsjæle får del i Holch Povlsen-millioner

Anders Holch-Povlsen og Bestseller har uddelt 50 millioner kroner til 50 forskellige organisationer. Herunder en række fra Aarhus.

Samfund
ddp

Det er vist ikke gået nogens næse forbi, at Anders Holch Povlsen er godt ved muffen.

Det er mildest talt gået godt gennem årene - ikke mindst med familievirksomheden og tøjimperiet Bestseller.

Hvert år bliver der også delt ud af millionerne til velgørenhed, og i år har man bl.a. besluttet, at der skal deles 50 millioner kroner ud til 50 organisationer i anledning af, at Bestseller kan fejre 50 års jubilæum med hele 24.000 ansatte verden over.

»Jeg tror ikke, at mine forældre eller jeg havde forestillet os, at vi en dag ville fejre 50-års jubilæum med så mange kolleger eller mangeårige kunder, partnere og leverandører. Vi er enormt taknemmelige. Når jeg ser tilbage, har nærhed til hinanden i Bestseller, til vores samarbejdspartnere og til markedet været vigtigt gennem alle årene, og derfor er jeg stolt over, at jubilæumsdonationen fra Bestseller Foundation når ud i stort set alle lande, hvor vi har aktiviteter,« lyder det fra Anders Holch Povlsen i en pressemeddelelse.

Medarbejderne i modekoncernen har været med til at bestemme, hvem der skal have del i jubilæumsmillionerne, og det nyder en række organisationer med forankring i Aarhus blandt andet godt af.

Således bliver Team Tvilling, Det Kærlige Måltid, Girl Talk og TUBA begavet med donation.

Også Foreningen Gadeliv, der holder til i Sydhavnen og arbejder for socialt udsatte, er blevet særligt udvalgt og har modtaget 200.000 kroner fra Holch Povlsen-organisationen.

Foreningen ansætter udsatte på deres sociale frikort, og når de samler skrald på udearealer, henter pant hos virksomhederne eller yder byggeservice på byggepladserne opstår nye meningsfulde fællesskaber.

»Det skal vi bygge videre på med denne donation. Frijobbere på arbejde i Sydhavnen har en vigtig funktion, fordi de er genkendelige i bybilledet og bidrager med værdi. Udover at de løser helt konkrete opgaver til gavn for kvarteret, så er deres tilstedeværelse med til at øge trygheden og respekten mellem alle naboer. Vores arbejde er nødvendigt, hvis visionen om at Sydhavnskvarteret har plads til alle skal lykkes – og det skal den,« siger formand Ove Abildgaard.