Fortsæt til indhold

Kirke ramt af lynet: Aflyser alle bryllupper og barnedåb

Mandag slog et lyn ned i Glesborg Kirke til stor overraskelse og forundring. Lynnedslaget har medført flere skader på kirken fra 1200-tallet.

Samfund
Citathistorie: TV2 Østjylland

Midt i frokosten slog et lyn pludselig ned i Glesborg Kirke på Djursland.

Her blev kirkens graver gevaldigt overrasket, da det ifølge ham stod ud med gnister og tagsten fra kirkens spir.

Det skriver TV2 Østjylland.

Lynet ramte kirken ved middagstid, og det er ikke noget, hverken kirkens graver eller menighedsrådsmedlem og kirkeværge for Glesborg Kirke, Ivan Mehlsen, før har oplevet.

»Det er meget chokerende, det her. Jeg har aldrig før hørt om nogen kirker, hvor lynet er slået ned,« siger Ivan Mehlsen.

Kirken er bygget i 1200-tallet og har ikke tidligere haft så voldsomme skader efter vind og vejr, lyder det fra Ivan Mehlsen.

Udover kirkens spir, som er slået i stykker, og flere store huller i taget, så er elektriciteten til kirkens varmeanlæg, kirkeklokke og orgel også beskadiget.

Foto: Jesper Brinck/TV2 Østjylland

Derfor bliver det formentlig en omkostningstung renovering, mener kirkeværgen.

»Det bliver en kæmpestor udgift, der kommer nu. Der har virkelig været drøn på.«

»Og det er jo kun, hvad vi kan se nu. Når vi skal i gang med at reparere det, kan det jo være, at der er meget mere,« lyder det fra kirkeværge Ivan Mehlsen.

Spor på plænen

På den lille grønne plæne foran Glesborg Kirke ses det tydeligt, at kirken er blevet beskadiget.

Her ligger tagsten, røde mursten og andet smuds fra tagkonstruktionen spredt ud over græsset. Indenfor er flere bænke dækket af hvidt kalkstøv, der er drysset ned fra loftet, og som vidner om det store brag.

Foto: Jesper Brinck/TV2 Østjylland

De omfattende skader betyder, at Glesborg Kirke lukker fra dags dato, og at planlagte bryllupper, dåb og lignende må aflyses.

»Det kan vi ikke afholde nu. Gudstjenesterne flytter vi over i sognegården, og ellers rykker de til Fjellerup,« siger Ivan Mehlsen.

Efter planen skulle kirken være lukket fra august og halvandet år frem på grund af en omfattende renovering af blandt andet kalkmalerierne i kirkeloftet.

Men den lukning bliver nu fremskudt – og er allerede effektueret.