Populær blæksprutte på Randers Bibliotek har været der i 25 år
Hvis du var blandt brugerne af Vorup Bibliotek, er du med stor sandsynlighed blevet betjent af Dorthe Rasmussen. Det er du sikkert også, hvis du begyndte at benytte Hovedbiblioteket, da det lokale bibliotek lukkede – eller hvis du hentede dine bøger i bogbussen i årene lige efter årtusindskiftet.
Og hvis du har ringet til Randers Bibliotek i de forløbne seks år, så har du sikkert også talt med Dorthe Rasmussen, skriver Randers Bibliotek i en pressemeddelelse.
Uanset hvordan din vej end har krydset Randers Biblioteks nyudklækkede 25-års jubilar, så har det givetvis været en god oplevelse.
»Det er faktisk ikke spor rart at passe telefonen i ferieperioder – folk vil altid meget hellere snakke med Dorthe,« smiler Trine Mains, økonomispecialist og Dorthes Rasmussens nærmeste kollega i administrationen på Randers Bibliotek.
Selvom der i Dorthe Rasmussens mailsignatur står sekretær i Administration og It, så er ”blæksprutte” en meget anvendt betegnelse for den stilling, hun med stor kyndighed bestrider på Randers Bibliotek med masser af de berømte bolde i luften på samme tid.
Tilfredsheden med arbejdet fylder meget for Dorthe Rasmussen, og hun er vild med arbejdsdage, som hun aldrig helt kan forudsige indholdet af.
»Der er ikke to dage, der er ens, det trives jeg rigtig godt med. Arbejdet på Randers Bibliotek har aldrig været kedeligt, og de gradvise forandringer i både stillinger og opgaver er nok også en af de vigtigste årsager, at jeg er blevet så længe og slet ikke kan forstå, hvor de 25 år er blevet af,« siger hun.